spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.5 C
București

Episcopul Timişoarei, prins conducând cu 170 km/oră

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoara a fost prins pe un drum naţional din judeţul Timiş în timp ce conducea cu 170 de kilometri la oră. Oprit de poliţişti, Paisie Lugojeanul ar fi încercat să prezinte permisul de conducere al unei pasagere, transmite corespondentul Mediafax.

Surse din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş au declarat, marţi, că incidentul a avut loc în data de 1 septembrie, pe DN7, între localităţile Denta şi Moraviţa.

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoara a fost tras pe dreapta de poliţişti, după ce a fost surprins de radar cu 170 km/oră, în condiţiile în care pe acea porţiune de drum ar fi trebuit să circule cu maxim 90 km/oră.

Conform aceloraşi surse, Paisie Lugojeanul a încercat să le ofere poliţiştilor permisul de conducere al pasagerei aflate pe scaunul din dreapta, însă a fost refuzat.

Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoara a fost sancţionat cu o amendă de 1.500 lei, permisul de conducere i-a fost suspendat pe 90 de zile şi a primit între 9 şi 20 de puncte penalizare.

Reprezentanţii Mitropoliei Banatului au refuzat să comenteze incidentul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare