Compania unde a fost șef vicepremierul Costin Borc ACUZATĂ că a finanțat ISIS

Plângeri au fost formulate de două ong-uri şi de foşti angajaţi care acuză societatea că a finanţat gruparea jihadistă Stat Islamic pentru a menţine în Siria, în plin război, activitatea unui şantier unde se producea ciment, transmite RFI.

Vicepremierul român Costin Borc a fost șef al Lafarge România până la numirea în guvern.

Plângerea a fost depusă cu scopul deschiderii unei anchete. Este posibilă deci lansarea unei investigaţii asupra unor eventuale aranjamente între filiala siriană Lafarge şi gruparea Stat Islamic. Inţelegerea ar fi permis continuarea activităţii şantierului din Jalabiya, în nordul ţării, până în momentul în care această organizaţie jihadistă a preluat controlul oraşului, în septembrie 2014. Ancheta ar urma să stabilească responsabilii francezi care ar fi încheiat un astfel de acord dar şi asupra pericolului la care au expus angajaţii aflaţi pe şantierul sirian.Intr-o anchetă publicată în iunie, Le Monde a prezentat declaraţii ale unor foşti angajaţi dar şi scrisori interne care descriau astfel de înţelegeri, în timp ce jihadiştii câştigau teren în această zonă siriană.

Acum, plângerea a fost depusă de 11 foşti salariaţi şi de ong-ul Sherpa. Cu sediul la Paris, organizaţia apără victimele crimelor economice. O sesizare a fost înaintată şi de Centrul European pentru Drepturi Constituţionale şi Drepturile Omului. Acuzaţiile aduse: finanţare de terorism, complicitate la crime de război şi împotriva umanităţii, exploatare prin muncă şi neglijenţă.

Compania LafargeHolcim, creată ca urmare a fuzionării, în 2015, a grupului francez Lafarge cu elveţienii de la Holcim, nu a reacţionat.  In iunie, imediat după ancheta Le Monde, societatea a anunţat că va verifica cele publicate de jurnal şi a menţionat că prioritatea absolută este asigurarea securităţii personalului. In iulie, o misiune parlamentară franceză a stabilit că niciun detaliu nu poate indica faptul că Lafarge ar fi participat, direct ori indirect, la finanţarea grupării Stat Islamic.

Uzina, cu o capacitate de 2,6 milioane de tone de ciment pe an, a însemnat una dintre cele mai importante investiţii din Siria. Producţia a demarat în 2010.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%,...

    Administrația Trump va impune tarife de 100% la importul pentru anumite medicamente

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, se...

    Transportul de containere din China către Europa a crescut cu 40% în ultimele săptămâni

    Transportul de containere din China către Europa a crescut...

    Ucraina mai are bani doar pentru încă 2 săptămâni

    Ucraina mai are bani doar pentru încă două săptămâni,...

    Șeful CJ Caraș Severin: 3 vești bune

    Trei vești bune!, anunță șeful PSD si al CJ...

    Articole relationate

    Categorii populare