spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.9 C
București

Isărescu: S-a încheiat perioada de globalizare pe care au practicat-o în ultimii 20-25 de ani SUA şi Marea Britanie

Alegerile din Statele Unite ale Americii au avut un oarecare impact asupra pieţelor financiare, dar nu vor influenţa politicile monetare nici peste ocean, nici în România, a declarat joi guvernatorul BNR Mugur Isărescu.

„Nu este cazul să ne aşteptăm nici la o întărire a măsurilor de politică monetară, nici la întârzieri ale majorărilor de dobânzi. Nici la nivel federal, peste Ocean, dar nici aici, la Bucureşti”, a spus Mugur Isărescu după conferinţa de prezentare a Raportului asupra inflaţiei.

„Noi suntem într-o ţară de mare complexitate, dominată de mari incertitudini. Când avem multe titluri de stat deţinute de nerezidenţi, te poţi aştepta la orice. Cât despre alegerile din SUA, acolo este vorba mai mut de un mesaj de încheiere a unei forme de globalizare pe care au practicat-o în ultimii 20-25 de ani SUA şi Marea Britanie”, a spus Isărescu.

Referindu-se la evoluţiile din economia românească, şeful BNR a spus că ar trebui să fim mai atenţi la problemele noastre interne, respectiv la un „dozaj fin” al măsurilor stimulatorii. „Bugetul pe anul viitor se va construi destul de greu având în vedere aceste propuneri. Ceea ce s-a decis deja sunt decizii politice, nu ne pronunţăm noi, ca economişti. Întrebaţi istoria mai bine, pentru că România a mai trecut prin astfel de măsuri”, a spus Isărescu, referindu-se la măsurile sociale şi fiscale adoptate în acest an.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Ucrainienii stiu că vor pierde controlul asupra întregii Republici Populare Donețk

    Autoritățile ucrainene înțeleg că vor pierde controlul asupra întregii...

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Articole relationate

    Categorii populare