Iohannis, DECLARAȚII HALUCINANTE: Pur teoretic, se poate aloca 6% din PIB educaţiei, dar practic nu, pentru că banii nu pot fi cheltuiţi cu folos

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, că studenţii au cerut ca România să aloce 6% din PIB pentru domeniul educaţiei în 2017, ceea ce „pur teoretic” se poate face, dar practic există o problemă în acest moment în a cheltui „cu folos” banii, transmite news.ro.

„Am avut o discuţie cu studenţi care mi-au spus că obligatoriu la anul trebuie să avem 6% din PIB pentru învăţământ. Pur teoretic, cred că se poate, dar practic sunt convins că nu se poate. Nu că nu se pot aloca, nu se pot cheltui, fiindcă e uşor să cheltui 100 de lei sau 1.000 de lei sau 1 milion, dar când se cheltuie 6% cu folos – nota bene, nu doar bani aruncaţi degeaba – nu e uşor deloc”, a spus preşedintele, care a participat la o dezbatere la Târgu-Jiu pe tema administraţiei din România.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Suveranistul” Peiu vrea să îl salveze pe Fritz

    Senatorul AUR Petrişor Peiu, nr 2 in partidul lui...

    Bolo anunță lovitura de grație pentru Fritz

    Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi24 că ”trebuie...

    Cine era in avionul militar american care a aterizat la Moscova: ȘEFUL CIA

    Directorul CIA, John Ratcliffe, a sosit în Rusia, relatează...

    Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

    Ministerul qatarez de Externe a declarat că nu intenționează...

    Articole relationate

    Categorii populare