Grupul german Bosch, campionul ajutoarelor de stat în România

Un sfert din ajutoarele de stat pentru investiţii cu impact major în economie au mers în doi ani către grupul german Bosch, iar dintr-un total de 14 proiecte selectate în doi ani pe aceeaşi schemă de ajutor de stat, nemţii au trei investiţii finanţate cu ajutor de stat în valoare de 55 mil. euro, scrie Ziarul Financiar.

Grupul este unul dintre cei mai mari investitori germani din economia locală, cu peste 3.200 de angajaţi în România şi afaceri cumulate de 272 mil. euro anul trecut.

Ministerul Finanţelor a pus la bătaie 230 mil. euro în doi ani pentru investiţii cu impact major în economie, din care 55 mil. euro merg către investitorul german, respectiv un sfert din bugetul total.

În baza schemelor de ajutor de stat administrate de Ministerul Finanţelor Publice au fost emise patru acorduri pentru finanţare pentru două entităţi distincte, respectiv Bosch Rexroth S.R.L şi Robert Bosch.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Trump vrea să facă afaceri cu Rusia

    Președintele SUA, Donald Trump, dorește să restabilească comerțul cu...

    Bloomberg: Trump vrea să devină patronul Cubei. Cum va face asta

    Strategia președintelui american Donald Trump pentru Cuba vizează creșterea...

    Reuters dezvăluie identitatea reală a lui „Banksy”

    Numele real al artistului stradal care își ascunde identitatea...

    Articole relationate

    Categorii populare