spot_img
vineri, 23 ianuarie, 2026
0.1 C
București

Guvernul va infiinţa Muzeul Naţional de Istorie a Evreilor din România/ Pentru construcţie se va organiza un concurs internaţional

Guvernul a adoptat, miercuri, o Hotarare care are in vedere coordonarea activitatilor din cadrul Institutului National pentru Studierea Holocaustului din Romania „Elie Wiesel”, in vederea realizarii, ulterioare, a unui muzeu de istorie a evreilor din Romania. De asemenea, se are in vedere initierea actiunilor cu caracter cultural, stiintific, educational si legal pentru protejarea memoriei victimelor Holocaustului, mai precizeaza Guvernul conform Hotnews.

Pentru infiintarea muzeului de istorie a evreilor din Romania se vor urmari organizarea unei retele de comunicare cu institutii de specialitate din tara si din strainatate pentru documentarea necesara elaborarii conceptului muzeal, dar si elaborarea tematicii expozitionale necesara pentru proiectul curatorial.

De asemenea, va fi identificat un teren in Bucuresti pentru amplasarea viitoarei constructii si pregatirea documentatiei necesare in vederea organizarii concursului international- proiectul arhitectural al Muzeului National de Istorie a Evreilor din Romania.

În Bucureşti mai funcţionează Muzeul de Istorie a Evreilor din România  „Şef rabin dr. Moses Rosen” adăpostit în Templul Unirea Sfântă. Muzeul de Istorie a Evreilor din România este localizat în centrul Bucureştiului, zona Unirii. Edificiul a fost ridicat la 1836 ca sinagogă a breslei croitorilor, după care a fost remodelat în 1910, după planurile arhitectului Iulius Grunfeld. Sinagoga a funcţionat ca lăcaş de cult până în anul 1968, a fost amenajată şi inaugurată ca muzeu în 15 ianuarie 1978.

Hot this week

Topics

Mai mult

    USR susține Ursul

    Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe Facebook că...

    Reuters: Putin și Trump au stabilit împărțirea Ucrainei la Anchorage

    În timpul discuțiilor din Alaska, președintele rus Vladimir Putin...

    Șeful CJ Dâmbovița: Centura orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!

    Centura Orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!...

    În noiembrie 2025, venitul mediu brut al ungurilor a fost de 1970 de euro

    În noiembrie 2025, venitul mediu brut al angajaţilor cu...

    Un ceh este cel mai bogat director executiv din domeniul apărării din lume

    Averea omului de afaceri ceh Michal Strnad a ajuns...

    Ministrul saudit al finanțelor atrage atenția asupra prețului petrolului

    Stabilitatea prețurilor petrolului este cheia economiei globale, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare