Presa rusă şi iraniană: Moscova l-a scăpat de puci pe Erdogan

Presa din Rusia relatează, astăzi, citând surse iraniene, că preşedintele turc Recep Tayyip Erdoğan ar fi fost avertizat de Moscova în privinţa iminenţei unei lovituri de stat, cu câteva ore înainte ca aceasta să se întâmple, vinerea trecută, transmite Radio România Actualităţi.

Ştirea originală a Agenţiei iraniene de ştiri FARS, trimite, la rândul său, la o serie de publicaţii arabe, care, citând surse diplomatice de la Ankara, afirmă că Serviciul Turc de Informaţii – MIT, a fost informat în acest sens de serviciile ruseşti, după ce forţele ruse din regiune, posibil de la Baza Hmeimim, din Siria, au interceptat convorbiri şi mesaje radio codificate, din care rezultă că Armata turcă pregăteşte o lovitură de stat.

Informaţiile se referau inclusiv la trimiterea a mai multor elicoptere în staţiunea unde se afla la odihnă preşedintele Erdoğan, pentru a-l aresta sau ucide. Agenţia iraniană menţionează că informaţiile oficialităţilor de la Ankara privind derularea evenimentelor sunt în concordanţă cu cele privind prezumtivul ajutor al Rusiei. Agenţia iraniană subliniază că ajutorul Rusiei a venit la doar o săptămână după ce preşedintele Erdoğan a transmis preşedintelui Putin scuze pentru doborârea bombardierului rus în Siria.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor acuză PNL că ține România in criză politică

    Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu...

    Ucrainienii mai distrug un liceu românesc

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa a transmis,...

    Kim Jong-un anunță arme ofensive cu rază lungă de acțiune

    Ca parte a unei demonstrații de descurajare a războiului,...

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar pleacă din America

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar va părăsi piața...

    Detalii ascunse într-o pictură de Rembrandt

    Lucrările de restaurare a picturii timpurii a lui Rembrandt,...

    Articole relationate

    Categorii populare