Cel puțin 50 de morți pe aeroportul internațional din Istanbul/ Victor Ponta se afla în drum spre aeroport

Explozii şi focuri de armă s-au auzit, marţi seară, la Aeroportul Ataturk din Istanbul, transmite bbc.com, citând presa turcă.

Atentatul vine după ce în urmă cu o zi Departamentul de Stat american avertizase despre un posibil atentat în Turcia în zonele turistice.

UPDATE: Cel puțin 50 de morți și peste 60 de răniți, anunță FOX News și Rai Uno.

Atentatele ar fi avut loc la terminalul de sosiri internaționale.

Fostul premier Victor Ponta se afla în apropierea aeroportului Ataturk din Istanbul la momentul producerii atentatului. El urma să se îmbarce la bordul unui avion care trebuia să decoleze la miezul nopţii spre Bucureşti.

Fostul premier Victor Ponta, care urma să părăsească Istanbulul marți seară, cu o cursă aeriană, a declarat pentru AGERPRES că a părăsit aeroportul Ataturk, unde a avut loc atentatul

Doi suspecți s-au aruncat în aer la aeroportul internațional Atatürk din Istanbul în fața punctelor de control de la terminalul de sosiri după ce poliția a deschis focul asupra lor, a anunțat un oficial turc, citat de dpa.

UPDATE: Alte surse vorbesc de mai multe explozii, 3 sau 4.

Ministrul turc al justiției, Bekir Bozdag, a precizat, potrivit EFE, că cel puțin zece persoane au fost ucise în acest atentat-sinucigaș.

Este vorba de cel  de al treilea mare aeroport din Europa cheia de legătură pentru zborurile Turkish Airlines, inclusiv de la București.

Un martor a declarat pentru CNN Turkey că, după cele două explozii, din parcarea aeroportului s-au auzit focuri de armă. De asemenea, susţine că mai multe taxiuri ar fi plecat spre spitale, cu răniţi.

IMAGINI LIVE CNN TURK

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vestea e că Veștea a picat

    Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului, spun...

    Una dintre bijuteriile Transilvaniei, Castelul Teleki din Gornești se redeschide după restaurare

    Castelul Teleki din Gornești, monument baroc ridicat între 1772-1803,...

    DHL trece la transportul de mărfuri cu nave cu vele

    DHL Global Forwarding, o divizie a gigantului german de...

    China a lansat un plan pentru investiții străine

    China a dezvăluit un plan de acțiune pentru atragerea...

    Premierul desemnat anunță o întâlnire cu liderul AUR

    Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând...

    Fostul consilier al lui Zelenski: Ucraina va fi împărțită in 3

    Aleksei Arestovici, cel care înainte a ocupat funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare