Dragnea anunţă că PSD nu îl va suspenda pe Iohannis

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat miercuri seară, la Bistrița, că președintele Klaus Iohannis poate „să stea liniștit”, pentru că social-democrații nu intenționează să declanșeze procedura de suspendare a sa din funcție, dar că în schimb nu la fel de liniștit poate sta Guvernul Cioloș, pe care l-a calificat drept neperformant și drept un posibil „risc de securitate națională”.

Afirmația a venit în replică la declarațiile făcute de copreședintele PNL Alina Gorghiu, care a vorbit despre posibile intenții ale PSD de a demite Executivul și de a-l suspenda pe președintele țării.

„Mi-e greu să fiu serios la asemenea prostii. Trebuie să fiu foarte atent, să îmi găsesc cuvintele potrivite, pentru că, totuși, vorbim de o doamnă care trebuie respectată, nu? Nu există așa ceva în planul nostru, suspendarea președintelui. Sincer, nu pot să comentez, că sunt prostii. (…) Domnul președinte Iohannis să stea liniștit, că nu îl suspendăm, nu avem de gând să facem asta. Guvernul nu poate să stea la fel de liniștit, pentru că guvernează din ce în ce mai rău. Dacă domnul prim-ministru Cioloș nu înțelege că mai sunt unii miniștri care trebuie schimbați, pentru că deja au început să producă prejudicii serioase pentru statul român, atunci își asumă riscuri foarte mari și poate să fie considerat părtaș la aceste prejudicii. (…) Dacă va continua să protejeze membri ai Cabinetului care sunt neperformanți, atunci sigur că o să ne gândim serios dacă păstrarea Guvernului nu începe să devină un risc de securitate națională”, a afirmat Dragnea.

Președintele PSD consideră că afirmațiile venite din partea Alinei Gorghiu sunt generate de „disperarea” liberalilor, care nu reușesc să crească în sondaje.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Rusia trebuia să rămână in G8

    Președintele SUA, Donald Trump, consideră că Rusia ar fi...

    Germania vrea să facă pachetul de țigări 11,40 euro

    Țigările ar putea deveni semnificativ mai scumpe în Germania,...

    Serviciile secrete americane: Netanyahu vrea să arunce in aer acordul SUA-Iran

    Serviciile secrete americane au ajuns la concluzia că premierul...

    Articole relationate

    Categorii populare