Șeful CJ Buzău, prins în flagrant de luare de mită UPDATE: Bîgîu era cercetat în dosarul lui Cristian David

DNA l-a prins în flagrant de luare de mită pe șeful CJ Buzău, fostul liberal Cristi Bîgiu, informează B1 Tv. Sâmbătă după amiază, Bîgiu a fost reținut și în acest moment au loc percheziții la locuința acestuia de la Buzău.

Preşedintele Consiliului Judeţean Buzău, fostul liberal Cristi Bîgiu, s-a înscris în luna septembrie în PSD, el fiind urmat şi de 24 de primari ai ACL.

BÎGIU ERA CERCETAT ÎN DOSARUL LUI CRISTIAN DAVID

Fostul ministru Cristian David a fost acuzat de DNA de luare de mită și spălare de bani, după ce în 2007 ar fi cerut jumătat de milion de euo mită de la un denunțător pentru ”a-şi exercita atribuţiile de îndrumare şi coordonare a activităţii prefecţilor într-o modalitate care să asigure emiterea, de către Comisia judeţeană pentru stabilirea dreptului de proprietate, a titlului de proprietate asupra unui teren de 15 ha aflat în intravilanul municipiului Buzău”, după cum se arată în referatul procurorilor DNA.

În perioadă 2007, când procurorii DNA afirmă că s-ar fi petrecut aceste fapte, prefect al județului Buzău era actualul președinte al CJ Buzău, Cristinel Bîgiu.

 

Știrea se actualizează.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump publică o fotografie cu Kim Jong Un: Avem relații excelente

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat...

    Asia de Sud-Est: America pierde, China câștigă

    În țările din Asia de Sud-Est cresc îndoielile cu...

    S-au furat 210 statui ale lui Mozart din grădina casei sale din Salzburg

    Persoane necunoscute au furat 210 statui ale compozitorului Wolfgang...

    Siria păstrează bazele rusești in ciuda presiunilor externe

    Siria demonstrează că este gata să păstreze relații de...

    Financial Times: De ce ascunde Ucraina numărul rachetelor rusești

    Ucraina a încetat să raporteze public rachetele lansate de...

    Bloomberg: Blocada americană împotriva Iranului mai mult pe hârtie

    Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a anunțat pregătiri pentru...

    The Economist: Marea surpriză economică a războiului din Iran

    China a preluat în mod neașteptat rolul OPEC de...

    Articole relationate

    Categorii populare