Sorin Oprescu, arestat/ AVOCATUL LUI OPRESCU: NU S-A GĂSIT LA PERCHEZIȚII NICI UN MIJLOC DE BRUIAJ, NU A FOST FLAGRANT

Sorin Oprescu a fost arestat duminică noaptea, conform deciziei Tribunalului București. Decizia nu este definitivă.

Magistrații Tribunalului București au decis duminică arestarea preventivă pentru 30 de zile a primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, acuzat de procurorii DNA de luare de mită.

Decizia nu este definitivă, însă este executorie, iar Sorin Oprescu va fi dus în arestul Poliției Capitalei.

Până la ora transmiterii acestei ştiri, în acest dosar au mai fost reţinuţi Cristian Stanca, fostul şofer al lui Sorin Oprescu, directoarea Centrului Cultural „Palatele Brâncoveneşti”, Ruxandra Petroi Avasiloae, adjunctul acesteia, Florin Şupeală, şi directorul economic al Primăriei, Mircea Octavian Constantinescu.

Audierile la DNA continuă în acest dosar. 7 persoane ar fi inculpate.

avocatoprescuUnul din avocații lui Oprescu, Viorel Mocanu, a spus că există un singur denunțător și că la percheziții nu s-ar fi găsit nici un mijloc de bruiaj. De asemenea a spus că nu a existat nici un flagrant.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Premierul polonez: Nu mai promitem nimic Ucrainei

    Prim-ministrul polonez Donald Tusk a cerut delegației poloneze prezente...

    VIBE Festival, un pilon economic pentru Transilvania

    Primarul comunei Sângeorgiu de Mureș, Sófalvi Szabolcs, a declarat,...

    Scandal in PNL Brăila: Vagabondule

    La PNL Brăila e un circ de nedescris și...

    Țările NATO se ceartă înainte de summitul din Turcia

    Țările NATO nu reușesc să ajungă la un acord...

    A 30 ediție a Gărâna Jazz Festival

    Artiști din 11 țări și 21 de proiecte muzicale...

    Articole relationate

    Categorii populare