Reprezentanții israelieni și libanezi, aflați la discuțiile de la Washington, discută posibilitatea transferării unor teritorii deținute de Israel în sudul Libanului sub control militar libanez, relatează The Jerusalem Post, citând o sursă.
În prima rundă de discuții, delegațiile s-au concentrat asupra „zonelor pilot” din sudul Libanului, din care luptătorii IDF s-ar retrage, permițând Forțelor Armate Libaneze să le ocupe.
Presa occidentală a relatat anterior că, în conformitate cu propunerea susținută de SUA, partea americană va efectua antrenamente și verificări pentru trupele libaneze pentru a se asigura că acestea nu au legături cu Hezbollah. Inițiativa, însă, presupune că Israelul va menține o prezență militară în zona tampon de-a lungul frontierei.
În aceeași zi, ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a declarat că trupele israeliene nu vor părăsi sudul Libanului, chiar dacă Washingtonul ar cere acest lucru. Ministrul a explicat că trupele israeliene trebuie „să fie în teritoriul inamic” și să protejeze populația israeliană de acolo. Katz a adăugat că cei 200.000 de libanezi care au părăsit locuințele lor din zona de securitate nu se vor întoarce, deoarece Israelul s-a confruntat anterior cu atacuri asupra trupelor israeliene dacă civilii rămân în zona de securitate.



