Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat astăzi că va demisiona. În această după-amiază, Andy Burnham urmează să depună jurământul în funcția de nou prim-ministru.
Starmer a cerut conducerii Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea unui nou lider. Nominalizările sunt așteptate să înceapă pe 9 iulie și să se încheie pe 16 iulie. Dacă procesul continuă, noul lider al partidului va fi ales după vacanța parlamentară, până la începutul noii sesiuni din septembrie.
Chiar la sfârșitul săptămânii trecute, Starmer a declarat că nu va renunța la funcția sa sau la conducerea Partidului Laburist.
Poziția sa a fost subminată după ce primarul orașului Manchester, Andrew Burnham, care plănuise să candideze pentru funcția de lider al Partidului Laburist și, prin extensie, de prim-ministru, a câștigat alegerile din 18 iunie în circumscripția Makerfield. Înainte de aceasta, aproximativ 100 de parlamentari au cerut public demisia lui Starmer.
Problemele lui Starmer s-au agravat după performanța slabă a Partidului Laburist la alegerile consiliilor locale din Anglia, precum și la alegerile parlamentare din Țara Galilor și Scoția din mai, în timpul cărora partidul a pierdut peste 1.500 de locuri. În urma acestui fapt, mulți membri ai partidului, inclusiv membri ai parlamentului, au cerut demisia prim-ministrului. Până acum, Starmer a refuzat să ia în considerare această opțiune.
Inițial, Starmer a declarat că va rămâne în funcție și se va opune lui Burnham. Pe 21 iunie, The Guardian, citând surse guvernamentale, a relatat că prim-ministrul a decis să-și părăsească funcția .



