Respingerea de către Slovacia a importurilor de gaze naturale rusești va costa țara sute de milioane de euro, a declarat Ondrej Sebesta, purtător de cuvânt al furnizorului de energie de stat Slovensky Plynarensky Priemysel (SPP), într-un interviu acordat ziarului slovac Pravda.
„Furnizările de gaze naturale rusești rămân opțiunea cea mai rentabilă pentru noi. Respingerea acestor importuri ar putea genera cheltuieli suplimentare mai mari, care nu vor fi suportate doar de consumatorii slovaci. În Slovacia, aceste costuri umflate ar putea ajunge la sute de milioane de euro”, a spus Sebesta.
Potrivit purtătorului de cuvânt, SPP își intensifică eforturile pentru a găsi alternative la gazul rusesc. Compania poartă în prezent discuții cu 30 de furnizori și producători de gaze naturale la nivel mondial. Pe fondul evoluției condițiilor de piață, republica urmărește în principal să își asigure transporturile de gaze naturale lichefiate (GNL).
Uniunea Europeană urmează să impună o interdicție asupra importurilor de GNL rusesc începând cu 1 ianuarie 2027, importurile de gaze din conducte rusești urmând să înceteze până în toamna anului viitor. În aprilie, autoritățile slovace au depus o plângere la Curtea de Justiție a UE împotriva interdicției privind livrările de gaze rusești către țară.



