Avioanele de recunoaștere și dronele americane au încetat complet zborurile deasupra Mării Negre

Avioanele de recunoaștere și dronele americane au încetat complet zborurile deasupra Mării Negre, în apropierea granițelor Rusiei, relatează portalul Itamilradar.

Potrivit acestuia, înainte de conflictul cu Iranul, prezența avioanelor de recunoaștere americane în regiune era un instrument permanent pentru NATO de a monitoriza activitatea militară rusă în Crimeea, Flota Mării Negre și situația din Ucraina. Astăzi, această prezență, care era obișnuită pe flancul estic al NATO, a dispărut, notează raportul.

Absența este deosebit de evidentă deoarece privește cele mai importante platforme americane de informații electronice, inclusiv aeronavele RC-135W Rivet Joint care zboară din Marea Britanie, dronele RQ-4 Global Hawk și aeronavele de patrulare P-8A Poseidon cu baza în Sicilia, subliniază portalul.

De asemenea, se observă că aliații europeni ai Statelor Unite au umplut parțial această lacună. În ultimele săptămâni, misiunile au fost observate de aeronave RC-135W Rivet Joint ale Forțelor Aeriene Regale Britanice, de aeronave de recunoaștere franceze, deși la o scară mai limitată, și de aeronave de informații electronice G550 CAEW ale Forțelor Aeriene Italiene.

Totuși, nici frecvența, nici intensitatea acestor misiuni europene nu se compară cu nivelul susținut anterior de Statele Unite, consideră portalul.

El consideră că o explicație ar putea consta în eforturile mai ample ale SUA de a se distanța de teatrul de operațiuni militare ucrainean și că aceste măsuri sunt, de asemenea, în concordanță cu declarațiile repetate ale președintelui american Donald Trump de a reduce implicarea directă în problemele de securitate europene.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Superbul parc Aluniș din Drobeta Turnu Severin prinde contur

    La aproape un an de la debutul lucrărilor, proiectul...

    MAI DĂM NISTE MILIARDE UCRAINEI: 70 miliarde de euro de la NATO pentru Zelenski

    Țările NATO iau în considerare un nou ajutor financiar...

    Eminența cenușie de la Kremlin anunță investiții comune ruse americane

    Oportunități de investiții comune între Rusia și Statele Unite...

    Orașul bulgar din Antartica

    Ceea ce a început cu ani în urmă ca...

    SRI îl bagă pe Bolo în afacerea Digi

    După ce aseară, la Euronews, premierul Ilie Bolojan a...

    Căderea economică mai mare decât se aștepta

    Economia României s-ar putea contracta cu 1%-1,5% în acest...

    Articole relationate

    Categorii populare