Norvegia vrea să adere la UE din cauza „lumii nebune” a lui Trump

Aderarea la Uniunea Europeană pare din ce în ce mai atractivă pentru Oslo în „lumea nebună” modelată de președintele american Donald Trump, a declarat ministrul norvegian de externe, Espen Barth Eide, pentru Financial Times.

Norvegia a respins de două ori aderarea la UE după referendumurile din 1972 și 1994. Norvegienii s-au opus aderării din cauza îngrijorării că industria lor piscicolă ar fi dezavantajată și controlată de Bruxelles. Potrivit lui Eide, aceste probleme au fost atât de controversate încât au „distrus literalmente căsătoriile și familiile”.

Cu toate acestea, așa cum a declarat Eide pentru FT, „lumea binevoitoare” care a existat în timpul celor două referendumuri de aderare a cedat locul unei „lumi nebune”, forțând Oslo să își reevalueze relația cu UE.

„Părțile UE la care am decis să nu ne alăturăm devin din ce în ce mai importante”, a spus ministrul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Grecia atrage atenția UE că interdicția pentru GNL-ul rusesc va afecta economia europeană

    Grecia și-a exprimat îngrijorarea serioasă cu privire la impactul...

    România a câștigat „Zmeura de Aur” la dezastru economic

    De aproximativ 10 luni, România domină detașat primul loc...

    „Hackerii ruși” din furtul secolului umflă conturile statului român

    Un presupus atac cibernetic a vizat aplicația Agenției Naționale...

    Serbia spune că va atrage investiții americane de 20 miliarde dolari

    Ministrul sârb pentru Integrări Europene, Nemanja Starović a declarat...

    Air Serbia a ajuns la 40 de avioane și se extinde, TAROM are 12

    Directorul general al Air Serbia, Jirži Marek, a declarat...

    Dictatura lui Péter Magyar

    Pe 17 iulie, președintele ungar Tamás Szujok trebuie să...

    Articole relationate

    Categorii populare