Plenul Senatului a adoptat propunerea PSD de a interzice listarea la bursă a acțiunilor companiilor de stat. A fost un vot politic din partea PSD și AUR, în condițiile în care în Comisia pentru buget, pe care o conduc, și unde discuția a fost una mai aplicată, proiectul nu a întrunit voturile necesare.Am votat împotriva acestei propuneri legislative, care este anti-românească și anti-europeană. PSD și AUR au votat împreună, dovedind din nou că s-au aliat împotriva dezvoltării României, afirmă senatoarea PNL Gabriela Horga.
CE MAI SUSȚINE GABRIELA HORGA:
Această inițiativă legislativă ne arată că în România a apărut un pol anti-european condus de Sorin Grindeanu. PSD-ul de astăzi s-a întors la sloganul ”Nu ne vindem țara”, folosit de Ion Iliescu și FSN în 1990.
ℹ️ Legea propusă de PSD este o propunere anti-românească. PSD propune, practic, perpetuarea pierderilor bugetare provocate de aceste companii și blocarea posibilității ca românii să cumpere acțiuni la aceste companii.
ℹ️ Listarea companiilor de stat la bursă este prevăzută atât în PNRR, cât și în Programul de guvernare votat de Parlament, inclusiv cu voturile PSD.
ℹ️ Nu se vinde nicio companie de stat! Sunt doar minciuni și dezinformări din partea PSD! Nimeni nu mai repetă tunurile date de PSD pe vremea lui Adrian Năstase.
ℹ️ Guvernul condus de Ilie Bolojan discută listarea unor pachete minoritare de acțiuni ale unor companii de stat. Statul rămâne acționar majoritar și păstrează controlul deciziei!
ℹ️ Acțiunile vor putea fi cumpărate și de cei aproximativ 300.000 de mici investitori de la Bursa de Valori București. Investițiile pot veni și din fondurile de pensii, unde 8,4 milioane de români contribuie la Pilonul 2, iar aproximativ un milion de participanți contribuie la Pilonul 3. De asemenea, pot cumpăra acțiuni la aceste companii și fondurile de investiții, utilizate de aproximativ un milion de români.
ℹ️ Este o nouă dovadă a duplicității liderilor PSD. Pretind că sunt un partid pro-european, dar nu respectă înțelegerile cu Uniunea Europeană. Pretind că vor continuarea coaliției, dar încalcă Programul de guvernare pe care l-au votat și ei în Parlament.
ℹ️ România are 1.500 de companii în care statul este acționar, iar Guvernul a analizat un document despre vânzarea unor pachete minoritare (vorbim despre 5-7% din acțiuni în unele cazuri), la opt dintre acestea (trei recomandate și cinci cu anumite condiții). Propunerea este menită să transparentizeze activitatea acestora și să le permită să atragă bani privați pentru investiții.
ℹ️ Motivul real pentru care se opune PSD: clientela PSD căpușează de ani de zile aceste companii. În jurul acestor companii gravitează interese politice și financiare majore, consolidate în timp.
ℹ️ Ce vrea, de fapt, PSD? Să țină aceste companii închise, netransparente și controlate politic.
ℹ️ Am văzut că astfel de listări sunt de succes pentru companii, așa cum s-a întâmplat cu Hidroelectrica, Transgaz, Nuclearelectrica sau Romgaz.
ℹ️ Românii pierd anual 14 miliarde de lei, bani care se duc în companiile cu capital majoritar de stat. Cu acești bani, s-ar putea finanța sistemul de învățământ, spitalele sau unele investiții pentru comunitățile locale.
ℹ️ PSD inițiază proiecte contra pieței de capital pentru că vrea să-i fure votanții lui George Simion. Nu m-ar mira ca domnul Grindeanu să promită și case la 35.000 de euro, pe lângă asemenea proiecte toxice pentru economia națională.



