Premierul spaniol cere suspendarea acordului de asociere UE-Israel

Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a cerut astăzi Uniunii Europene să suspende Acordul de Asociere cu Israelul, după ce Israelul a lansat atacuri asupra Libanului, în care cel puțin 254 de persoane au fost ucise.

„Chiar astăzi, (prim-ministrul israelian Benjamin) Netanyahu a lansat cel mai dur atac asupra Libanului de la începutul ofensivei. Disprețul său față de viață și dreptul internațional este intolerabil. Momentul este clar pentru a spune că Libanul trebuie inclus în armistițiu. Comunitatea internațională trebuie să condamne această încălcare a dreptului internațional. Uniunea Europeană trebuie să suspende Acordul de Asociere cu Israelul”, a scris Sanchez pe contul său de rețea X.

El a adăugat că „nu trebuie să existe impunitate” pentru aceste crime. Acordul de asociere Israel-UE a intrat în vigoare în 2000 și prevede o strânsă cooperare economică, politică și științifică, dar nu și statutul de candidat pentru aderarea la bloc.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Criza cluburilor de noapte olandeze

    Viața de noapte din Olanda se confruntă cu dificultăți...

    Șeful ANOFM, omul promovat de Bolojan, cu un trecut controversat în afaceri. Litigii, datorii și școala vieții

    Numirea liberalului Adrian Zvîncă la conducerea Agenției Naționale pentru...

    Cum traduc rușii promisiunile lui Trump pentru Zelenski

    Conferința de presă a lui Donald Trump și Volodimir...

    Șefa Russia Today: A rămas puțin timp până la al treilea război mondial

    Înarmarea Ucrainei și ajutorul acordat pentru atacuri împotriva Rusiei...

    Emisari chinezi și americani între DC și Beijing

    Înaintea alegerilor intermediare din noiembrie din Statele Unite, autoritățile...

    Șeful CJ Caraș Severin anunța investitii in siguranța pe munte în Banatul Montan

    Bani europeni pentru siguranța pe munte în Banatul Montan....

    PROIECTUL PENTRU MODERNIZAREA STAȚIEI DE SALVARE A INTRAT ÎN ETAPA DE CONTRACTARE

    Un nou proiect depus de Consiliul Județean Mehedinți a...

    Articole relationate

    Categorii populare