Demonstrații uriașe in Irak împotriva intervenției americane in Iran

Zeci de mii de susținători ai influentului cleric șiit Moqtada al-Sadr s-au adunat sâmbătă la Bagdad și în tot Irakul pentru a condamna Israelul și Statele Unite și a cere încetarea conflictului din Orientul Mijlociu, informează AFP.

Irakul a fost antrenat în război împotriva voinței sale, declanșat pe 28 februarie de atacuri aeriene comune americane și israeliene împotriva Iranului. Grupări proiraniene atacă interese americane și sunt deopotrivă ținte ale unor atacuri atribuite Statelor Unite și Israelului.

Zeci de mii de bărbați și câteva femei au ieșit pe străzile din jurul Pieței Tahrir din centrul Bagdadului sâmbătă după-amiază, fluturând steaguri irakiene și scandând: ‘Nu, nu Israelului’ și ‘Nu, nu Americii’.

Mii de oameni au fost uciși de la începutul războiului în regiune, în principal în Iran și Liban, care a fost prins în ostilitățile dintre mișcarea proiraniană Hezbollah și Israel.

Într-un comunicat, Moqtada al-Sadr a cerut demonstrații pașnice ‘pentru a condamna agresiunea sionisto-americană și a instaura pacea în regiune’.

Moqtada al-Sadr, în vârstă de 51 de ani, se bucură de sprijinul unui segment foarte mare al comunității șiite, cea mai importantă atât din Irak, cât și din Iran.

A devenit cunoscut după invazia americană din 2003 prin rezistența sa armată împotriva ocupanților prin intermediul Armatei lui Mahdi, pe care a dizolvat-o ulterior.

Clericul șiit a intrat apoi în politică, concentrându-se pe lupta împotriva corupției și reconstrucția Irakului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    UDMR îl dă afară pe ministrul Culturii după inregistrarea scandaloasă

    Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că...

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa: Disponibilizări, insolvențe și închideri de companii

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa se confruntă cu disponibilizări,...

    Profesorul Jeffrey Sachs: Europa în pragul unei catastrofe

    Profesorul Jeffrey Sachs, de la Universitatea Columbia, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare