De ce vrea Trump capul lui Gabbard

Potrivit cotidianului britanic The Guardian, liderul american este nemulțumit că Tulsi Gabbard l-a susținut, practic, pe fostul director al Centrului Național Antiterorist, Joe Kent, care și-a dat demisia în semn de protest față de operațiunea militară din Iran.

Îndoielile lui Trump s-au accentuat după intervenția ei în Congres, unde Gabbard a refuzat să condamne poziția lui Kent. În cuvântul ei introductiv, Gabbard a recunoscut că, după loviturile americane asupra instalațiilor nucleare din Iran din iunie 2025, Teheranul nu a încercat să reia programul de îmbogățire a uraniului. Anterior, Trump recunoscuse deja că există neînțelegeri între el și șefa serviciilor de informații privind programul nuclear iranian.

În ciuda tensiunii, decizia finală privind demisia nu a fost luată deocamdată. Consilierii îl avertizează pe președinte să nu lase vacantă o funcție cheie înainte de a găsi un înlocuitor. Dar simplul fapt că se dezbate acest subiect reprezintă un semnal prost pentru Gabbard, având în vedere că, de obicei, Trump începe astfel de discuții când se gândește serios la reorganizări de personal.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Suveranistul” Peiu vrea să îl salveze pe Fritz

    Senatorul AUR Petrişor Peiu, nr 2 in partidul lui...

    Bolo anunță lovitura de grație pentru Fritz

    Premierul Ilie Bolojan a declarat la Digi24 că ”trebuie...

    Cine era in avionul militar american care a aterizat la Moscova: ȘEFUL CIA

    Directorul CIA, John Ratcliffe, a sosit în Rusia, relatează...

    Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

    Ministerul qatarez de Externe a declarat că nu intenționează...

    Articole relationate

    Categorii populare