Financial Times: Economia de rezistență a Iranului

Iranul, în mijlocul războiului său cu SUA și Israelul, a implementat un model de „economie de rezistență” construit pe parcursul a 40 de ani de sancțiuni pentru a rezista presiunilor externe, relatează Financial Times.

Țara, notează publicația, dezvoltă producția internă de bunuri dificil de importat, inclusiv medicamente, piese auto și electrocasnice, și folosește, de asemenea, trocul – în special, schimbul de petrol pe alimente și echipamente. Între timp, infrastructura energetică este „împrăștiată” în toată țara, ceea ce o face dificil de învins. Aceasta este o lecție învățată după războiul Iran-Irak din anii 1980, notează publicația.

Acest model economic este testat în mijlocul războiului care a început pe 28 februarie, timp în care SUA și Israelul au lansat mii de atacuri asupra infrastructurii militare și critice a Iranului, notează publicația. În ciuda presiunii, economia demonstrează rezistență: autoritățile au o guvernare descentralizată, au accelerat importurile și au simplificat procedurile birocratice. Mai mult, comerțul pe rute terestre continuă, nu există lipsuri de alimente în magazine și a fost introdus raționalizarea combustibilului.

Între timp, inflația din țară depășește 40%, nivelul de trai a scăzut, iar problemele economice se intensificau deja înainte de război. Nemulțumirea față de starea economiei, așa cum subliniază FT, a devenit unul dintre principalele motive ale recentelor tulburări antiguvernamentale. Analiștii

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo vrea ca Pilonul 2 de pensii să joace la ruleta investițiilor în armament

    Blocul Național Sindical (BNS) cere retragerea imediată a unui...

    S-A RĂZGÂNDIT DIN NOU: Trump nu mai pune taxe de 20% pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Președintele SUA, Donald Trump, a abandonat inițiativa sa de...

    Cu cine a vrut Moscova să îl schimbe pe Assad

    Autoritățile ruse au discutat posibilitatea transferării puterii în Siria...

    UE nu a putut impune noi sancțiuni împotriva Rusiei din cauza gazelor și Raiffeisen

    Principalele probleme controversate dintre țările europene care nu au...

    Rușii l-au demisionat pe șeful concernului de apărare al Ucrainei

    Directorul general al concernului de apărare de stat ucrainean...

    Marii armatori refuză să plătească taxe lui Trump pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Marile companii de transport maritim au criticat propunerea președintelui...

    Firma de casă a lui Boc a eșuat in Oradea lui Bolo

    Constructorul de casă al liberalilor clujeni, Nord Conforest, aparținând...

    Scandalul plăcuțelor bilingve din Sfântu Gheorghe

    Primăria Sfântu Gheorghe a început schimbarea plăcuțelor bilingve cu...

    Articole relationate

    Categorii populare