Rareș Bogdan: Este un document semnat în 2005 între statul român și Statele Unite prin care americanii pot folosi baza Kogălniceanu

Europarlamentarul Rareș Bogdan susține că decizia ca Statele Unite ale Americii să poată utiliza baza militară de la Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu nu implică România în războiul din Orientul Mijlociu și că temerile privind intrarea țării într-un conflict sunt nejustificate.

Rareș Bogdan a declarat – în exclusivitate pentru Ps News – că prezența bazelor americane și NATO pe teritoriul României reprezintă o garanție de securitate și un factor care contribuie inclusiv la atragerea investițiilor.

„Atâta timp cât ai baze americane și NATO pe teritoriul tău, ai o umbrelă de securitate pentru toți românii. Acest lucru este o garanție și pentru cei care vor să investească în România”, a spus europarlamentarul.

Potrivit acestuia, România trebuie să își respecte angajamentele față de partenerii occidentali, inclusiv atunci când aceștia solicită utilizarea infrastructurii militare existente.

Rareș Bogdan a explicat că există un acord semnat încă din 2005 între România și Statele Unite, care permite folosirea bazei de la Mihail Kogălniceanu de către armata americană.

„Este un document semnat în 2005 între statul român și Statele Unite prin care americanii pot folosi baza de la Kogălniceanu în orice moment. Din punctul meu de vedere, nici măcar nu era nevoie de o nouă aprobare”, a afirmat el.

Europarlamentarul a apreciat totuși faptul că decizia a fost discutată în Consiliul Suprem de Apărare a Țării și ulterior votată în Parlamentul României.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un nou scandal cu inteligența artificială: Meta a piratat o altă companiei

    Meta a anunțat miercuri că unul dintre modelele sale...

    Piața Mircea din Drobeta Turnu Severin își schimbă fața

    Comercianții din primul tronson al Pieței Mircea din Drobeta-Turnu...

    Trump întâlnire cu sponsorii: El trebuie să câștige viitoarele alegeri

    Președintele SUA Donald Trump, în timpul unei întâlniri private...

    Fostul ambasador ucrainean in SUA pus sub acuzare pentru îmbogățire ilegală

    Fostul viceprim-ministru al Ucrainei, fost ministru al Justiției și...

    Bulgaria înregistrează exporturi de energie electrică fără precedent. De ce?

    În condițiile funcționării reduse a centralelor nucleare de pe...

    Articole relationate

    Categorii populare