spot_img
miercuri, 4 februarie, 2026
1.9 C
București

SURPRIZĂ: Prim-ministrul Letoniei și președintele Estoniei au solicitat UE să înceapă negocieri cu Rusia

Prim-ministrul Letoniei, Evika Silina, și președintele Estoniei, Alar Karis, au cerut astăzi Uniunii Europene (UE) să numească un trimis special care să restabiliască canalele diplomatice cu Rusia, ca parte a eforturilor de a acorda Europei un rol mai important în negocierile pentru încheierea războiului din Ucraina.

În interviuri separate pentru Euronews, Silina și Karis au evaluat că UE ar trebui să se implice mai activ în procesul de pace, condus în prezent de Statele Unite ale Americii și la care participă Ucraina și Rusia.

Silina a subliniat că orice contact cu Rusia va trebui să aibă loc în strânsă coordonare cu Ucraina și a apreciat că viitorul trimis ar trebui să fie o persoană în jurul căreia există un consens.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: Cetățenii europeni așteaptă fapte

    Cetățenii europeni sunt prea inteligenți pentru a fi manipulați...

    Xi l-a sunat pe Trump după ce a vorbit cu Putin

    Președintele chinez Xi Jinping a vorbit la telefon cu...

    Putin curăță un om cheie de la Kremlin

    Președintele rus Vladimir Putin l-a demis pe Serghei Ivanov...

    Șeful liberal al CJ Cluj: PARTIDUL LABAGIILOR

    𝐏𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐋𝐚𝐛𝐚𝐠𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫?!? (Prezentul text este un pamflet) ”Adevărul” a...

    Articole relationate

    Categorii populare