spot_img
sâmbătă, 28 februarie, 2026
2.5 C
București

Oligarhul Deripaska anticipează mii de falimente in Rusia

Situația actuală a cursului de schimb al rublei și a dobânzilor ridicate la împrumuturile băncilor de stat „se va încheia în mod ignominios cu falimentul” pentru mii de companii și întreprinderi, a scris omul de afaceri Oleg Deripaska (Forbes estimează averea sa la 4,1 miliarde de dolari) pe canalul său de Telegram.

Deripaska a povestit cum a discutat situația inflației din țară cu colegii din comunitatea de afaceri. „Toată țara se scarpină în cap. Unde sunt oamenii deștepți care pot explica de ce prețul unui pui sau al unui ou va fi mai mic în iunie 2026 decât era în noiembrie 2025?”, a scris miliardarul.

Mai mult, așa cum a remarcat omul de afaceri, supraevaluarea rublei „a dus deja la o scădere a competitivității economiei ruse”. „Acesta este un fel de experiment incredibil de primitiv care se va termina în mod rușinos cu falimentul a mii de companii și întreprinderi care sunt perfect capabile să lucreze în beneficiul țării noastre alese de Dumnezeu”, a scris el.

Antreprenorul a declarat anterior că Rusia trebuie să protejeze afacerile private din sectoarele inovatoare 
de interferențele guvernului, altfel următoarea revoluție tehnologică va fi ratată.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Omanul către americani: Nu e războiul vostru!

    Ministrul omanez de externe, Badr al-Busaidi, a cerut Statelor...

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz pe unde se transportă o cincime din petrolul mondial

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz, care leagă Golful Persic,...

    SUA și Israelul au avut ținte diferite in Iran

    SUA și-au concentrat atacurile asupra programului de rachete al...

    AI va omori motorul de căutare Google

    Directorul general al Condé Nast, Roger Lynch, a declarat pentru Financial...

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Fritz, sedus de milițianul Caragea: Nu e numire politică, ci făcută de un minister

    Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că numirea lui...

    Articole relationate

    Categorii populare