spot_img
duminică, 25 ianuarie, 2026
-0.3 C
București

Fost ministru rus de finanțe avertizează; Rusia și SUA nu sunt bine. Pistolul lui Cehov va exploda

Principala dilemă pentru bugetul rusesc pentru 2026 va fi rezolvarea conflictului militar din Ucraina, potrivit economistului și fostului ministru de finanțe și fostului șef al Otkritie Bank, Mihail Zadornov. Într-un articol pentru RBC, acesta a evaluat modul în care geopolitica ar putea influența indicatorii economici cheie, dar a menționat și un alt scenariu posibil: riscul de turbulențe în economia globală, declanșate de prăbușirea pieței bursiere din SUA.

„Ce ar putea fi un risc mai semnificativ pentru bugetul rus, indiferent de modul în care se rezolvă conflictul din Ucraina? Este vorba despre riscul unor evoluții grave ale crizei economice globale, pe care l-aș asocia cu un posibil declin al pieței bursiere din SUA. Aceasta a crescut cu aproximativ 20% de la începutul anului și există o serie de factori de supraîncălzire care sunt evidenți pentru orice economist”, a remarcat Zadornov. Economistul subliniază că șapte sau opt dintre cele mai mari companii de tehnologie care investesc în inteligență artificială (IA) reprezintă deja aproximativ 45% din capitalizarea de piață a indicelui american S&P 500.

„Există toate motivele să credem că în a doua jumătate a anului 2026, poate chiar în 2027, va exista o corecție semnificativă a pieței bursiere din SUA. Aceasta este comparabilă cu criza dot-com de la începutul anilor 2000”, consideră Zadornov. El adaugă că, în acest scenariu, pe lângă scăderea prețurilor acțiunilor și ieșirile de capital de pe piața bursieră americană, există și un risc real de încetinire a economiei globale.

„Pentru Rusia, acest lucru are consecințe directe sub forma scăderii prețurilor la materii prime, nu doar pentru petrol și gaze, ci și pentru metale neferoase și feroase și produse chimice. Acest lucru va afecta nu doar creșterea economică, ci și veniturile bugetare. Desigur, riscul de turbulențe pe piețele americane și globale nu este o «lebădă neagră»; este iminent. Mai degrabă, este un «pistol al lui Cehov» care va exploda mai devreme sau mai târziu. Nu Rusia a fost cea care l-a încărcat și l-a agățat, ci noi – cei care stăteam în tribuna auditoriului – cei care am făcut-o”, conchide Zadornov.

Scenariile fără o criză globală, dar cu sau fără pace în Ucraina, prezintă, de asemenea, o combinație de riscuri și beneficii pentru bugetul rus, consideră economistul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    SURSE AMERICANE: Întâlnire Putin-Zelenski in curând

    Portalul american Axios a anunțat că președintele rus Vladimir...

    Teleormanul face cetățean de onoare un diplomat român

    La 24 ianuarie 2026, cu prilejul Zilei Unirii Principatelor...

    Pionierul medicinei nucleare din România avansat la gradul de general

    Medic primar în Medicină Nucleară, cu o a doua...

    Secretele senatorului decorat cu cea mai înaltă distincție a Parlamentului ucrainean

    Senatorul PNL Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș a primit, în cadrul Forumului...

    Cu ce ține Trump ostatică Europa

    Afirmațiile președintelui american Donald Trump cu privire la Groenlanda...

    Trump: Dacă Canada face acordul comercial cu China le impunem taxe de 100%

    Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va impune...

    Schröder: Avem nevoie de gazul ieftin din Rusia, nu de înarmare

    Fostul cancelar german Gerhard Schröder, într-un articol pentru ziarul...

    Articole relationate

    Categorii populare