Germania refuză să atace China cum vrea Macron

Ministrul de externe german, Johann Wadephul, și-a exprimat luni scepticismul că impunerea de tarife față de China, așa cum a sugerat președintele francez Emmanuel Macron, este calea de urmat dacă Beijingul nu își schimbă politica comercială, transmite dpa.

”Germania nu urmărește o politică de protecționism din principiu. Însă partea chineză trebuie să recunoască că e nevoie să ia măsuri în acest domeniu”, a declarat Wadephul, în timpul unei vizite la Beijing luni.

Tarifele ar trebui considerate de ultim resort, ”pentru că, odată ce intri într-un astfel de ciclu, există de obicei un efect de ping-pong ori o spirală de contra-reacții ulterioare, iar aceasta nu face decât să dăuneze liber-schimbului”, a explicat ministrul german.

După o vizită recentă în China, Macron a vorbit despre perspectiva unor contramăsuri împotriva Chinei dacă aceasta nu va acționa pentru a modifica balanța comercială cu Uniunea Europeană, balanță puternic înclinată în favoarea Beijingului.

”Încerc să le explic chinezilor că surplusul lor comercial nu este sustenabil pentru că ei sunt pe cale să își omoare proprii clienți, mai ales că nu mai importă mult de la noi”, a afirmat Macron pentru ediția de duminică a cotidianului economic Les Echos.

”Le-am spus că, dacă ei nu răspund, noi, europenii, vom fi forțați în lunile următoare să luăm măsuri puternice și să reducem cooperarea, urmând exemplul Statelor Unite, de pildă prin tarife la produsele chinezești”, a adăugat președintele francez.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ciucu taie la nou născuți

    Stimulentul financiar pentru nou-născuți va fi redus de la...

    Ratko Mladić va fi înmormântat cu cele mai înalte onoruri de stat și militare în Serbia

    Ministrul sârb al Justiției, Nenad Vujić, a declarat astăzi...

    Trump se consideră unul din cei mai „grozavi” presedinți ai Americii

    Președintele SUA, Donald Trump, se considera cel mai mare...

    Indicele de imbătrănire demografică în Giurgiu a ajuns la 171%

    Declinul demografic s-a accentuat în județul Giurgiu în primele...

    Ciucu scumpește apa pentru bucureșteni ca să facă bani francezii de la Apa Nova

    Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a aprobat vineri...

    Nicușor a scris pentru FoxNews

    FOX NEWS (SUA), 27 august 2026 – Rusia constituie...

    Articole relationate

    Categorii populare