Premierul finlandez: Nu putem oferi Ucrainei nici o garanție de securitate

Helsinki nu este pregătit să ofere Ucrainei nicio garanție de securitate, a declarat prim-ministrul finlandez Petteri Orpo, cuvintele sale fiind relatate de postul de televiziune Yle.

„Garanțiile de siguranță sunt un lucru foarte serios. Nu suntem pregătiți să oferim garanții de securitate, dar putem ajuta la organizarea securității. Diferența este mare”, a explicat Orpo.

Întrebat dacă Finlanda își poate trimite soldații în Ucraina, Orpo a răspuns că Helsinki nu vrea să riște o confruntare cu Rusia.

Anterior, președintele finlandez Alexander Stubb a declarat că acum Occidentul are ultima șansă de a convinge restul lumii de capacitatea sa de a dialoga și coopera în fața schimbărilor semnificative care se prefigurează pe scena mondială.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Biden jr: Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor

    Guvernul Statelor Unite este controlat de „mafia homosexuală” a republicanilor,...

    Fostă purtătoare de cuvânt a lui Zelenski: Suferim pierderi uriașe

    Ucraina suferă pierderi uriașe din cauza escaladării conflictului, a...

    Feribotul intre România și Serbia de la Moldova Nouă funcționează din nou și oferă si excursii de grup

    După suspendarea temporară a traversărilor din primăvară, feribotul Baziaș...

    Vucic anunță autostrada Belgrad-Vârseț la granița României. In paralel se lucrează la Timișoara-Moravița

    Serbia accelerează dezvoltarea infrastructurii rutiere și pregătește unul dintre...

    Articole relationate

    Categorii populare