spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
5.7 C
București

Șeful delegației ruse la G20: Reprezentanții țărilor considerate ostile de Rusia au propus Moscovei proiecte de cooperare economică la summitul G20

Reprezentanții țărilor considerate ostile de Rusia au propus Moscovei proiecte de cooperare economică la summitul G20 din Africa de Sud, a declarat adjunctul șefului de cabinet al Biroului Executiv Prezidențial, Maxim Oreshkin.

Potrivit acestuia, agenda comună a fost discutată constructiv cu mai multe astfel de state. Oreșkin a refuzat să precizeze care dintre ele au făcut propuneri de cooperare, „pentru a evita ofensarea colegilor lor mai târziu”.

Summitul G20 a avut loc la Johannesburg în perioada 22-23 noiembrie. Statele Unite au decis să boicoteze reuniunea, iar Oreshkin a condus delegația rusă. În urma evenimentului, țările G20 au adoptat o declarație prin care solicită soluționarea conflictelor din întreaga lume, inclusiv din Ucraina.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare