spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
3.9 C
București

Întreaga minoritate romă din Slovenia este „ o amenințare la adresa securității”

Noua lege, care a primit sprijin în parlamentul sloven luni, tratează întreaga minoritate romă „ca o amenințare la adresa securității” și conferă poliției puteri de a efectua razii și monitoriza reședințele din așa-numitele zone desemnate ca fiind de risc pentru securitate, a relatat astăzi presa slovenă.

Guvernul sloven este ținta acuzațiilor că, după adoptarea acestei legi, a transformat așezările de romi în „zone de securitate” și a dat poliției autoritatea de a efectua raiduri și de a monitoriza reședințele din așa-numitele „zone cu risc ridicat” fără un ordin judecătoresc, relatează STA.

Luni, la miezul nopții, parlamentul a susținut așa-numita lege a lui Šutar, numită după Aleš Šutar, care a fost ucis într-o confruntare cu un rom în vârstă de 21 de ani, când a venit într-un club de noapte după ce fiul său a cerut ajutor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare