Rușii fac primul pod spre Coreea de Nord

Între Rusia și Coreea de Nord, peste râul Tumanaya (Tumen), se construiește un pod cu o lungime de aproape cinci kilometri, scrie publicația Newsweek, cu referire la fotografiile satelitare cu lucrările de construcție aflate în plină desfășurate.

În articol se precizează, printre altele, că partea rusă a avansat aproximativ 110 metri în albia râului, fiind deja instalați stâlpi de susținere. Pe teritoriul Coreei de Nord au fost ridicați șase piloni și au fost săpate fundațiile pentru încă două astfel de structuri.

Potrivit expertului în Coreea de Nord Frederik Spoor, legătura rutieră dintre cele două țări va ajuta Rusia să reducă riscul includerii navelor sale comerciale pe listele de sancțiuni.

Planurile de construire a unor poduri care să lege Federația Rusă de Coreea de Nord au fost anunțate în septembrie de președintele rus Vladimir Putin. Șeful statului a subliniat atunci că este necesară dezvoltarea centrelor de transport și logistică în zona acestor poduri, pentru a utiliza la maximum capacitățile de tranzit.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fost șef CIA: Războiul cu Iranul ne-a dat câteva lecții importante

    Războiul SUA cu Iranul i-a oferit Washingtonului mai multe...

    Joaca lui Zelenski cu liceele românești

    Procesul de reorganizare a sistemului de învățământ din regiunea...

    Vucic: Europa e ca și Imperiul Roman înainte de prăbușire

    Președintele sârb Aleksandar Vucic a criticat aspru Europa sâmbătă...

    Macron: Trăim un moment unic. Xi, Trump și Puțin se opun europenilor

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri, la Atena,...

    Co-fondatorul AUR Marius Lulea, atac la Simion

    Am fost întrebat despre declarațiile recente ale președintelui AUR....

    Articole relationate

    Categorii populare