Le Monde: Căderea Pokrovsk va avea un efect de domino

Situația din apropierea orașului Pokrovsk, regiunea Donețk, a devenit critică – forțele ucrainene țin în loc trupele rusești superioare, dar orașul ar putea cădea în câteva zile, scrie Le Monde.

Potrivit jurnaliștilor, unitățile de infanterie rusești au pătruns deja în oraș, care este sub presiune din trei direcții – nord, est și sud. Unitățile ucrainene continuă să mențină un coridor logistic de trei kilometri, dar se confruntă cu o lipsă de oameni și resurse.

„Sunt de trei ori mai mulți în această zonă. De îndată ce un grup este distrus, apare imediat altul. Resursele lor par a fi inepuizabile”, citează publicația un militar ucrainean.

Le Monde notează că posibila capturare a Pokrovskului ar putea fi prima realizare majoră a armatei ruse din februarie 2024, când Ucraina a pierdut Avdiivka.

Analiștii publicației avertizează: dacă Forțele Armate ale Ucrainei vor trebui să se retragă, trupele ruse vor primi un cap de pod cu fortificații din beton, ceea ce le va permite să lanseze o ofensivă în direcția regiunii Dnipropetrovsk. O astfel de evoluție a evenimentelor poate duce la un „efect de domino” asupra altor secțiuni ale frontului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Curții de Apel din Anvers: Belgia e un narco stat mafiot

    Președintele Curții de Apel din Anvers, Bart Willocks, a...

    Tucker Carlson: Israelul poate distruge NATO

    Jurnalistul american a declarat că există legături directe între...

    Americanii sunt supărați pe Israel după atacurile asupra depozitelor petroliere iraniene

    Atacurile israeliene asupra instalațiilor de depozitare a petrolului din...

    Se va opri jefuirea românilor de companiile de telefonie?

    Operatorii de telefonie vor trebui să factureze serviciile calculate...

    Explozia prețului la carburanți din Orient nu a avut încă loc

    Creșterea prețurilor la carburanți din ultimele zile nu reflectă...

    Articole relationate

    Categorii populare