spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.2 C
București

Masacru la Rio înainte de COP30

Numărul morților într-un raid al poliției împotriva traficanților de droguri din nordul orașului Rio de Janeiro a crescut la cel puțin 130, potrivit publicației braziliene G1.Reuters numește operațiunea „cea mai mortală din istoria țării”.

Raidul a avut loc pe 28 octombrie. Guvernul brazilian a raportat oficial 64 de morți , dintre care patru erau ofițeri de poliție, dar guvernatorul Claudio Castro a confirmat moartea a doar 58 de persoane, inclusiv patru ofițeri de poliție.

A doua zi, 29 octombrie, locuitorii locali au adus cadavrele a cel puțin 72 de persoane în Plaza San Lucas pentru a fi identificate de către rude. Biroul Prim-ministrului a clarificat că cadavrele aduse în piață nu au fost incluse în statisticile oficiale și că va fi efectuată o anchetă.

Autoritățile braziliene refuză în continuare să ofere un număr exact de morți. „Trebuie să fim extrem de responsabili. Numărătoarea începe în momentul în care cadavrele ajung la Institutul de Medicină Legală. Poliția Civilă are o responsabilitate uriașă pentru identificarea acestor persoane. Nu pot da un bilanț final până când nu sunt livrate toate cadavrele. În curând, acest lucru va deveni un război al cifrelor. Nu vom lucra așa”, a declarat guvernatorul Claudio Castro.

Pe 28 octombrie, poliția a desfășurat Operațiunea de izolare în nordul orașului Rio de Janeiro. Aproximativ 2.500 de ofițeri de securitate au participat la raid. Autoritățile au explicat că scopul principal a fost de a contracara expansiunea teritorială a grupării Comando Vermelho, care controlează traficul de droguri în mai multe favele – așezări sărace și dens populate, împrăștiate pe terenul deluros al orașului – și de a executa 100 de mandate de arestare pentru membri și lideri de bande. Optzeci și una de persoane au fost arestate, iar 93 de puști au fost confiscate.

O mare parte a operațiunii a avut loc într-o zonă împădurită. Autoritățile sunt sigure că toți morții erau criminali. „Nu cred că cineva se plimba prin pădure în ziua luptelor”, a declarat guvernatorul.

Operațiunea poliției a fost efectuată cu câteva zile înainte de începerea evenimentelor internaționale de la Rio de Janeiro legate de summitul ONU privind clima, cunoscut sub numele de COP30.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare