spot_img
miercuri, 21 ianuarie, 2026
-1.6 C
București

În România, Bolo nu vrea. În Germania salariu minim crește in 2 etape

Guvernul federal german a decis miercuri să majoreze salariul minim pe economie în două trepte, respectiv la 13,90 euro brut pe oră începând cu 1 ianuarie 2026 și la 14,60 euro brut pe oră la începutul anului 2027, față de nivelul de 12,82 de euro din prezent, relatează agenția EFE.

Peste șase milioane de angajați vor beneficia de această creștere, adică toți cei care în prezent câștigă mai puțin de 13,90 de euro pe oră, a precizat purtătorul de cuvânt al guvernului condus de cancelarul Friedrich Merz.

Odată ce salariul minim pe economie va ajunge la 14,60 de euro în 2027, acesta va crește cu circa 40% față de nivelul din 2015, anul când Germania a introdus salariul minim pe economie, care de atunci a fost deja majorat de patru ori.

Decizia creșterii salariului minim a fost adoptată în pofida opoziției patronatelor și urmează unei recomandări formulate în acest sens de Comisia pentru Salariul Minim, în cadrul căreia reprezentanții salariaților și ai patronatelor au avut discuții aprinse.

Social-democrații, care formează împreună cu conservatorii cancelarului Friedrich Merz coaliția de guvernare, au promis în campania electorală pentru alegerile legislative desfășurate în februarie creșterea salariului minim pe economie la 15 euro pe oră

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Finlandei: Europa crează un NATO mai puternic

    Președintele finlandez Alexander Stubb a respins sugestiile privind prăbușirea...

    Scandal la o cină la Davos: Secretarul american al comerțului huiduit, șefa Băncii Europene a plecat

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a părăsit...

    Trump: Putin este pregătit să rezolve conflictul cu Ucraina

    Președintele rus Vladimir Putin este pregătit să rezolve conflictul...

    Războiul cardurilor de credit: Trump vrea limitarea ratelor dobânzilor

    Propunerea președintelui american Donald Trump de a limita ratele...

    Expert rus vede o operațiune militară americană in Iran pe modelul venezuelean

    Vladimir Vasiliev, cercetător principal la Institutul de Studii Americane...

    Trump: Nu voi folosi forța militară pentru a lua Groenlanda

    Președintele SUA, Donald Trump, a declarat la Forumul Economic...

    Rareș Bogdan: Dacă nu se trezește, Uniunea Europeană nu va supraviețui

    Discurs ținut de europarlamentarul PNL/PPE Rareș Bogdan in plenul...

    Articole relationate

    Categorii populare