Proteste masive in Coasta de Fildeș, unde 4 candidați principali ai opoziției au fost interziși la alegerile prezidențiale. Printre ei un fost președinte și fostul șef Credit Suisse

Ministrul de Interne al Coastei de Fildeș a anunțat astăzi că cel puțin 237 de persoane au fost arestate în această țară în timpul protestelor organizate cu două săptămâni înainte de alegerile prezidențiale, deoarece, așa cum susțin manifestanții, țara „se scufundă în autocrație”.

Protestatarii au declarat că poliția a folosit gaze lacrimogene și a instalat bariere rutiere în apropierea orei de începere planificată a marșului, relatează AP.

La începutul acestui an, comisia electorală a interzis candidatura a patru candidați principali ai opoziției, inclusiv fostul președinte Laurent Gbagbo și fostul director general al Credit Suisse, Tijan Thiam.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Curții de Apel din Anvers: Belgia e un narco stat mafiot

    Președintele Curții de Apel din Anvers, Bart Willocks, a...

    Tucker Carlson: Israelul poate distruge NATO

    Jurnalistul american a declarat că există legături directe între...

    Americanii sunt supărați pe Israel după atacurile asupra depozitelor petroliere iraniene

    Atacurile israeliene asupra instalațiilor de depozitare a petrolului din...

    Se va opri jefuirea românilor de companiile de telefonie?

    Operatorii de telefonie vor trebui să factureze serviciile calculate...

    Explozia prețului la carburanți din Orient nu a avut încă loc

    Creșterea prețurilor la carburanți din ultimele zile nu reflectă...

    Articole relationate

    Categorii populare