Șeful Camerei de Comerț România-UK: România este „o colonie modernă pentru Europa” care își dă resursele la „prețuri mult prea mici”

Felicia Akkaya, președinte al Camerei de Comerț și Industrie România – Marea Britanie, a declarat într-un interviu la Brașov că  „România este o colonie modernă pentru Europa”. 

Felicia Akkaya a adus în discuție și o temă sensibilă: modul în care România și-a pierdut din suveranitatea economică prin închiderea fabricilor și exportul de resurse brute:

„România reprezintă, în ultima perioadă, o colonie modernă pentru toată Europa, nu doar pentru Marea Britanie. Resursele noastre sunt importante și căutate, dar le vindem la prețuri mult prea mici, pentru că am închis tot ce însemna prelucrare.”

Ea a subliniat că această situație a fost favorizată de deciziile politice din ultimii ani, care au permis altor state să profite de resursele românești nevalorificate local.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Povesti șocante din armata ucraineană: Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg

    Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton...

    Războiul din Iran scumpește ciocolata Dubai

    Războiul din Iran a provocat o creștere bruscă a...

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Articole relationate

    Categorii populare