spot_img
marți, 20 ianuarie, 2026
-6.6 C
București

Cum ne urmărește UE viață privată

Președinta Fundației Signal, Meredith Whittaker, a cerut Germaniei să nu susțină proiectul de lege Chat Control, care vizează monitorizarea comunicațiilor online, a relatat serviciul de presă al companiei .

Fundația Signal este dezvoltatorul aplicației Signal Messenger, o aplicație client de mesagerie instantanee open-source. Caracteristica cheie a Signal este criptarea end-to-end pentru toate chat-urile. Prin comparație, Telegram o folosește doar pentru conversații private.

Inițiativa Chat Control, lansată în 2020 , implică scanarea corespondenței private a utilizatorilor prin intermediul aplicațiilor de mesagerie, e-mailului și spațiului de stocare în cloud pentru a identifica și preveni diseminarea conținutului care prezintă abuzuri sexuale asupra copiilor. Proiectul necesită implementarea așa-numitei scanări pe partea clientului – verificare automată a mesajelor direct pe dispozitivele utilizatorilor înainte de criptare.

Potrivit lui Whittaker, lansarea unor astfel de programe subminează însuși principiul criptării end-to-end și reprezintă o amenințare masivă la adresa vieții private și siguranței jurnaliștilor, activiștilor pentru drepturile omului și cetățenilor obișnuiți. Ea a numit Chat Control o „amenințare existențială” la adresa serviciului de mesagerie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vrea cu adevărat Musk să cumpere Ryanair

    Antreprenorul american Elon Musk ia în considerare cumpărarea Ryanair....

    Omul cheie al lui Putin: UE și UK nu au „cărți” pentru a juca in Groenlanda

    Comentând evoluțiile recente din Groenlanda, trimisul prezidențial special al...

    Crește puternic prețul uraniului

    Prețurile uraniului au ajuns la 85,25 dolari pe livră,...

    Liderii iranieni promit poporului că vor rezolva probleme economice care au scos oamenii in stradă

    Autoritățile iraniene au declarat că intenționează să ia toate...

    Bloomberg: Rusia și China lasă in urmă SUA și Europa la tehnologie militară

    Bloomberg susține că, la capitolul tehnologie, Statele Unite și...

    Locuitorii din capitala Groenlandei au luat cu asalt magazinele pentru a-și face provizii

    Locuitorii din capitala Groenlandei, Nuuk, își fac provizii de...

    Articole relationate

    Categorii populare