Trump a trimis trupe să facă ordine in Portland

Trupe americane au fost trimise la Portland, Oregon, pentru a restabili legea și ordinea, a scris președintele american Donald Trump pe contul său de socializare, Truth Social.

„Guvernatoarea statului Oregon [Tina Kotek] trebuie să trăiască într-o «lume de vis»”, a spus Trump.

Președintele a numit orașul „un dezastru fără sfârșit” și a adăugat că mulți oameni de acolo au fost grav răniți, iar „unii chiar au murit”.

„Intervenim doar pentru că, în calitate de patrioți americani, nu avem de ales. Legea și ordinea trebuie restabilite în orașele noastre și peste tot!”, a conchis Trump.

Liderul american a ordonat desfășurarea de trupe la Portland pentru a reprima protestele împotriva politicilor de imigrație din 27 septembrie. De asemenea, a adăugat că a autorizat utilizarea „forței depline”, dacă este necesar. Trump nu a specificat câți soldați vor fi desfășurați la Portland.

Bloomberg a relatat că protestele din fața clădirii ICE din Portland au loc încă din iunie. Oregon este un „stat sanctuar”, ceea ce înseamnă că nici autoritățile statale, nici cele locale nu au voie să coopereze cu autoritățile federale de imigrare, a clarificat agenția.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii cer Israelului să nu mai atace instalațiile energetice din Iran

    Casa Albă a transmis Israelului un mesaj că alte...

    Americanii ar fi aflat că iranienii se pregătesc să mineze rutele de navigație din Strâmtoarea Hormuz

    Agențiile americane de informații au primit informații conform cărora...

    Articole relationate

    Categorii populare