Macron: Nu vom confisca activele rusești, vom crea un haos total

Uniunea Europeană este interesată de respectarea dreptului internațional și, prin urmare, nu intenționează să confiște activele rusești din străinătate, a declarat președintele francez Emmanuel Macron într-un interviu acordat CBS.

„Aceasta este problema noastră de pretutindeni. Dacă vorbim despre Orientul Mijlociu, dacă vorbim despre situația din Ucraina, când unele țări încep să încalce dreptul internațional și când nu suntem suficient de puternici, acesta este începutul unui haos total. Prin urmare, vom respecta dreptul internațional. Suntem previzibili și nu vom face nimic imposibil cu aceste active blocate”, a spus el.

După începerea operațiunii militare din Ucraina, țările occidentale au înghețat active ale Băncii Centrale în valoare de aproximativ 300 de miliarde de dolari. Cea mai mare parte a acestor active este deținută la depozitarul belgian Euroclear. Potrivit Comisiei Europene, activele rusești în valoare de aproximativ 210 miliarde de euro sunt înghețate în UE.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fost șef CIA: Războiul cu Iranul ne-a dat câteva lecții importante

    Războiul SUA cu Iranul i-a oferit Washingtonului mai multe...

    Joaca lui Zelenski cu liceele românești

    Procesul de reorganizare a sistemului de învățământ din regiunea...

    Vucic: Europa e ca și Imperiul Roman înainte de prăbușire

    Președintele sârb Aleksandar Vucic a criticat aspru Europa sâmbătă...

    Macron: Trăim un moment unic. Xi, Trump și Puțin se opun europenilor

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri, la Atena,...

    Co-fondatorul AUR Marius Lulea, atac la Simion

    Am fost întrebat despre declarațiile recente ale președintelui AUR....

    Articole relationate

    Categorii populare