spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

OFSAID LA BUCUREȘTI: 9 parlamentari din coaliția de guvernare cer relații apropiate cu Taiwanul, Trump taie armele pentru Taipei

Nouă parlamentari de la toate partidele care fac parte din coaliţia de guvernare au trimis o scrisoare deschisă către preşedintele Nicuşor Dan, premierul Ilie Bolojan şi ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, îndemnându-i pe aceştia să scoată din imobilism relaţia dintre România şi Taiwan. Parlamentarii propun, printre altele, deschiderea unei reprezentanţe a României la Taipei şi a Taiwanului la Bucureşti, dar şi încheierea unui tratat de garantare a investiţiilor şi de evitare a dublei taxări între România şi Taiwan. ”E timpul să devenim europeni şi pe subiectul Taiwan”, spun ei, argumentând că ”practic, pe acest subiect, suntem mai chinezi decât chinezii”.Scrisoarea a fost semnată de Cristian Ghinea, senator USR, Daniel Fenechiu, senator PNL, Alexandru Muraru, deputat PNL, Szabolcs Nagy, deputat UDMR, Sorin Moise, senator PSD, Zoltán Miklós, deputat UDMR, Cristian-Augustin Niculescu-Ţâgârlaş, senator PNL, Ovidiu Jitaru, senator PNL, Botond Csoma, deputat UDMR.

Președintele american Donald Trump a respins un acord de 400 de milioane de dolari cu Taiwanul, planificat pentru această vară, a relatat The Washington Post, citând cinci surse familiarizate cu situația.

„Președintele american Donald Trump a refuzat să aprobe ajutorul militar acordat Taiwanului în această vară, în timp ce încerca să negocieze un acord comercial și un posibil summit cu liderul chinez Xi Jinping”, se arată în publicație.

Se menționează că „o declarație a unui purtător de cuvânt al Casei Albe a susținut că nu a fost încă luată o decizie privind un pachet de ajutor”.

Conform surselor publicației, „acest pachet de ajutor, în valoare de peste 400 de milioane de dolari, ar fi mai letal decât livrările militare anterioare către Taiwan și includea trimiterea de muniție și drone autonome”.

Washington Post reamintește că administrația Trump și-a atenuat, în general, abordarea față de China, căutând să ajungă la un acord comercial amplu cu Beijingul, relaxând controalele la exportul de semiconductori de înaltă tehnologie și respingând o interdicție impusă de Congres aplicației de socializare TikTok.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare