România are cele mai mici cheltuieli alocate per student sau elev din Europa

România are cele mai mici cheltuieli alocate per student sau elev din Europa din rândul ţărilor membre şi partenere ale OECD, arată nota de ţară pentru România din cadrul raportului „Education at a Glance 2025“ al OECD.

„România cheltuie 6.069 de dolari per elev/student, din şcoala primară până în învăţământul postliceal şi cel terţiar, ceea ce o plasează în coada listei de ţări, care merge de la 2.000 de dolari la peste 27.000 de dolari per elev“, arată raportul citat.

România cheltuia, astfel, per elev/student mai puţin de jumătate din media OECD, de circa 12.500 de dolari, potrivit datelor aferente anului 2022. Mai precis, raportată la puterea de cum­părare, cheltuiala guverna­men­tală cu educaţia per elev/student (2022) este cea mai mică din Europa (dacă nu este luată în calcul şi Turcia), în rândul ţărilor membre şi partenere ale OECD. La nivel european, România se apropie de nivelul Greciei, Ungariei şi Bulgariei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Serviciile secrete americane: Am dat Iranului o armă mai puternică decât bomba nucleară

    Serviciile secrete americane au ajuns la concluzia că Iranul...

    50% scădere pe piața textilelor din România

    Producătorii de textile din România se confruntă cu o...

    Cine a semnat memorandumul SUA-Iran

    Un memorandum de înțelegere între Washington și Teheran a...

    Veştea vrea votul pentru Guvern miercuri: Nazare va fi menținut ministru

    Premierul desemnat Adrian Veştea le-a transmis liberalilor în şedinţa...

    Numărul filialelor anti Bolojan s-a triplat

    Biroul Politic Național (BPN) al PNL a votat încă o...

    Articole relationate

    Categorii populare