spot_img
sâmbătă, 24 ianuarie, 2026
-0.1 C
București

Europarlamentarul Dan Motreanu: Parlamentul European va discuta un amendament privind egalizarea plăților directe pentru fermierii din UE, indiferent de țara unde își desfășoară activitatea. Este un amendament în favoarea fermierilor români

Parlamentul European va discuta un amendament privind egalizarea plăților directe pentru fermierii din UE, indiferent de țara unde își desfășoară activitatea. Este un amendament în favoarea fermierilor români, un amendament pentru pentru care am semnat. Mă bucur că demersul colegului meu Daniel Buda s-a soldat cu strângerea celor 72 de semnături necesare pentru ca amendamentul să fie dezbătut în plen, afirmă europarlamentarul PNL/PPE Dan Motreanu.

CE MAI SUSȚINE DAN MOTREANU:

ℹ Parlamentul European va discuta săptămâna viitoare despre viitorul agriculturii și politica agricolă comună post-2027 și în acest context va fi analizat și amendamentul privind convergența plăților directe. În calitate de europarlamentar, am acționat în permanență pentru creșterea plăților directe pentru fermierii români.

ℹ Fondurile europene reprezintă un sprijin esențial pentru fermierii români, contribuind la dezvoltarea agriculturii.

ℹ Din 2007 până în prezent, fermierii români au primit peste 40 de miliarde de euro prin Politica Agricolă Comună (PAC), suplimentați cu fonduri naționale, totalizând investiții de 50 de miliarde de euro în agricultură. Fondurile au fost utilizate pentru achiziționarea de echipamente moderne, creșterea productivității, diversificarea culturilor și dezvoltarea zonelor rurale.

ℹ Contribuția PAC 2023-2027 la dezvoltarea agriculturii din România este semnificativă. România este pe locul șase la nivelul UE din cele 27 de state membre, primind o contribuție totală PAC de 14,9 miliarde de euro, la care se adaugă aproape un miliard din fonduri naționale. Sume mai mari primesc doar Franța, Spania, Germania, Italia și Polonia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    USR susține Ursul

    Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe Facebook că...

    Reuters: Putin și Trump au stabilit împărțirea Ucrainei la Anchorage

    În timpul discuțiilor din Alaska, președintele rus Vladimir Putin...

    Șeful CJ Dâmbovița: Centura orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!

    Centura Orașelor Pucioasa și Fieni intră în linie dreaptă!...

    În noiembrie 2025, venitul mediu brut al ungurilor a fost de 1970 de euro

    În noiembrie 2025, venitul mediu brut al angajaţilor cu...

    Un ceh este cel mai bogat director executiv din domeniul apărării din lume

    Averea omului de afaceri ceh Michal Strnad a ajuns...

    Ministrul saudit al finanțelor atrage atenția asupra prețului petrolului

    Stabilitatea prețurilor petrolului este cheia economiei globale, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare