Polonia va bloca aderarea Ucrainei la UE până când Kievul va recunoaște masacrul de la Volînia

Polonia va bloca aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană până când circumstanțele tragediei de la Volînia vor fi pe deplin clarificate, a declarat ministrul polonez al Apărării, Kosiniak-Kamysz, relatează Gazeta Prawna.

„Am vorbit despre asta de multe ori. Am spus că dacă Ucraina nu recunoaște genocidul de la Volînia, dacă nu există exhumare, nu există comemorare, atunci nu are nicio șansă să adere la Uniunea Europeană. Am exprimat o respingere foarte clară și fermă a cazurilor în care numele bun al Poloniei a fost călcat în picioare în vreun fel sau s-au făcut încercări de a glorifica pe Bandera”, a declarat ministrul.

Potrivit ziarului, Kosiniak-Kamysh s-a distanțat și de speculațiile privind o posibilă intervenție militară a Poloniei în afacerile ucrainene, declarând că „armata poloneză nu va merge în Ucraina”.

Potrivit ministrului, ajutorul se limitează la sprijin politic, militar și umanitar pentru a asigura propria securitate a Poloniei, subliniază publicația.

Pe 10 iulie, președintele polonez Andrzej Duda a declarat că președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a recunoscut că nu a auzit la școală despre uciderea în masă a polonezilor din vestul Ucrainei, în special despre masacrul de la Volînia.

Tragedia din Volînia a fost mult timp subiect de dispută între Polonia și Ucraina. În iulie 2024, ministrul polonez al Apărării a prezentat deja poziția lui Vargawa.

Hot this week

Topics

Mai mult

    CONSILIUL JUDEȚEAN MEHEDINȚI, PARTENER ÎN PROIECTUL “RENUNȚĂ LA DEPENDENȚĂ! FII INDEPENDENT!”

    Am semnat astăzi protocolul de colaborare între Consiliul Județean...

    Merz și Leyen regretă că au renunțat la energia nucleară

    Cancelarul german Friedrich Merz a declarat că consideră abandonarea...

    Putin: Ucrainienii controlează 17% din Donețk. 800 km gata din centura din jurul Mării Azov

    Teritoriul Republicii Populare Donețk (RDP) aflat sub controlul Kievului...

    Zelenski vine la București să mai ceară bani

    Volodimir Zelenski vine joi în România.Președintele ucrainean va avea...

    Bolo crește bugetul SRI cu un miliard de euro

    Bugetul Serviciului Român de Informații (SRI) crește cu 14%...

    Trump s-a sucit din nou: Poate discut cu Iranul

    Președintele american Donald Trump a declarat luni pentru Fox...

    Articole relationate

    Categorii populare