spot_img
joi, 22 ianuarie, 2026
0.7 C
București

Reuters: Condițiile Rusiei pentru pace

Agenția Reuters susține că a întocmit cea mai detaliată relatare de până acum a condițiilor propuse de Rusia pentru o înțelegere în Ucraina în timpul summitului din Alaska, citând surse familiare cu poziția Kremlinului.Reuters scrie că președinții Donald Trump și Vladimir Putin au discutat despre un posibil compromis privind Ucraina.

  • Rusia a renunțat la revendicările teritoriale formulate în 2024, și anume transferul tuturor regiunilor DPR, LPR, Herson și Zaporijia aflate sub controlul său. Acum, cererea de transfer nu se aplică părților din ultimele două regiuni controlate de Kiev, dar Moscova își dorește în continuare întregul Donbas.
  • Rusia a propus returnarea către Ucraina a părților din regiunile Sumy, Harkov și Dnepropetrovsk pe care le controlează. 
  • Cererea ca Ucraina să renunțe la dorința de a adera la NATO rămâne în vigoare, la fel ca și angajamentul alianței de a nu se extinde mai departe spre est.
  • Moscova insistă, de asemenea, asupra limitării dimensiunii armatei ucrainene și asupra interzicerii desfășurării de trupe occidentale pe teritoriul ucrainean.

În plus, în 2024, Putin a înaintat cereri pentru demilitarizarea și denazificarea Ucrainei, statutul său non-nuclear, recunoașterea internațională a tuturor teritoriilor anexate Rusiei și ridicarea sancțiunilor anti-ruse.

Agenția a menționat anterior alte câteva condiții propuse în Alaska: ridicarea cel puțin parțială a sancțiunilor; posibilitatea ca Ucraina să primească garanții de securitate din partea Occidentului (fără implicarea NATO); statutul oficial al limbii ruse și libertatea de activitate a Bisericii Ortodoxe Ruse în țară.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Coperta The Economist cu Trump călare pe un urs polar: NATO a dispărut

    Revista britanică The Economist și-a lansat noua copertă, cu...

    Trimisul special al lui Trump vrea o zonă fără taxe vamale în Ucraina

    Trimisul special al președintelui SUA, Steve Witkoff, a declarat...

    Scamatoria reducerii deficitului bugetar

    Incredibil. Reducerea "surpriza" a deficitului de la 8.4 la...

    DE RÂSU-PLÂNSU: Ministrul Fondurilor Europene povestește cu cine s-a întâlnit la Davos

    Ministrul Fondurilor Europene Dragoș Pâslaru, prezent cu delegația României...

    Țoiu ne aburește după palma Ucrainei

    O veste a căzut ieri ca un trăznet: a...

    Articole relationate

    Categorii populare