spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
7.8 C
București

Cum vor elvețienii să il convingă pe Trump să renunțe la taxele de 39%

Politicienii din Elveția cer ca șeful FIFA, Gianni Infantino, să fie chemat în funcție pentru a reconcilia relațiile cu SUA după eșecul negocierilor comerciale care au dus la impunerea de tarife vamale de 39% la Berna, relatează Financial Times.

Printre aceștia se numără și membrul Consiliului Național Elvețian (camera inferioară a parlamentului), Roland Rino Büchel (Partidul Popular Elvețian), care consideră că președintele FIFA ar putea deveni un mediator informal în negocierile cu Donald Trump. „Este cu siguranță momentul să-l aducem pe Gianni Infantino fără alte întârzieri”, a declarat Büchel, adăugând că își poate imagina cu ușurință o situație în care ministrul Economiei, Guy Parmelin, l-ar suna pe oficialul sportiv și i-ar cere ajutorul.

Thomas Borer, fost ambasador al Elveției în Germania, a fost de acord cu Büchel, numind implicarea șefului FIFA în discuțiile cu președintele SUA „nu este o idee rea”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare