spot_img
sâmbătă, 31 ianuarie, 2026
1.7 C
București

ATACUL ISRAELULUI ÎN IRAN: Mossadul avea o bază lângă Teheran, in „inima Iranului”

Serviciul de informații externe al Israelului, Mossad, a înființat în secret în țară o bază pentru drone încărcate cu explozibili cu mult înainte de începerea operațiunii împotriva Iranului, relatează Ynet, citând surse din forțele de securitate.

Baza a fost desfășurată „în inima Iranului”. În noaptea de 13 iunie, armata israeliană a activat aceste drone pentru a ataca lansatoare de rachete sol-sol situate într-un amplasament din apropierea Teheranului, scrie ziarul. Amplasamentul reprezenta o amenințare directă pentru Israel, au declarat sursele.

Jurnalistul Axios, Barak Ravid, citând un oficial israelian de rang înalt, a relatat că Mossad-ul a efectuat o serie de operațiuni de sabotaj sub acoperire pe teritoriul iranian. După cum specifică Ynet, pe lângă crearea unei baze de drone, aceasta a inclus desfășurarea de sisteme de armament de înaltă precizie în centrul Iranului, în apropierea amplasării sistemelor de rachete antiaeriene iraniene. Imediat ce IDF-ul a început atacul, sistemele au fost activate și rachetele au fost lansate asupra țintelor.

În plus, Mossad-ul a folosit vehicule camuflate introduse ilegal în Iran și înarmate cu arme care ulterior au „neutralizat complet” apărarea aeriană iranienă pentru a permite Forțelor Aeriene Israeliene libertate de acțiune, au declarat sursele.

Operațiunea fusese planificată de mai mulți ani, relatează Ynet.

În noaptea de 13 iunie, armata israeliană a început să efectueze atacuri „preventive” asupra instalațiilor nucleare și militare ale Iranului. Șeful Statului Major General, comandantul IRGC și fizicieni nucleari au fost uciși.

Foto: Vahid Salemi / AP / TASS

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dosarul Epstein face o victimă in Europa la nivel înalt

    Fostul ministru slovac de externe, Miroslav Lajčak, a anunțat...

    AstraZeneca, investiții de 15 miliarde de dolari in China

    China a devenit un contribuitor cheie în domeniul inovației...

    Mii de persoane in stradă la Miercurea Ciuc împotriva creșterii taxelor

    Mii de persoane au participat, sâmbătă, la Miercurea-Ciuc, la...

    Jeffrey Sachs: Europa se autodistruge

    Țările europene se îndreaptă spre declin prin interzicerea gazului...

    Cină de taină la Bruxelles împotriva lui Trump

    Liderii europeni au pus la cale un plan secret...

    Ministru chinez, anchetat

    Comisia Centrală pentru Inspecția Disciplinarii din China a anunțat...

    MOL mută in Libia

    Grupul MOL a încheiat un nou parteneriat strategic cu...

    Ministrul Investițiilor recunoaște că Nicușor a fugit, de fapt, de Davos: SĂ TE DAI LOVIT ÎN ARIPĂ

    Dragoş Pîslaru, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, explică absenţa...

    Articole relationate

    Categorii populare