Viktor Orbán după ce a vorbit la telefon cu Kelemen Hunor: Guvernul maghiar consideră că poziția Uniunii Democrate Maghiare din România este decisivă, iar în chestiuni de politică națională, interesul maghiarilor din Transilvania este indicatorul

În această după-amiază, am avut o conversație cu Kelemen Hunor, președintele RMDSZ, la telefon.Am fost clar: Nu dorim să influențăm în niciun fel alegerile prezidențiale din România, a scris premierul Viktor Orbán pe Facebook.

Totodată, guvernul maghiar consideră că poziția Uniunii Democrate Maghiare din România este decisivă, iar în chestiuni de politică națională, interesul maghiarilor din Transilvania este indicatorul. Lucrăm cu lideri ai României pentru promovarea vieții și supraviețuirii maghiarilor din Transilvania, a mai scris Orbán.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Israelul este „în stare de șoc” după acordul lui Trump cu Iranul

    Parte a războiului din Orientul Mijlociu, Israelul este “în...

    Șeful Casei Naționale de Asigurări de Sănătate: Bugetul asigurărilor de sănătate se va prăbuși

    Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Horațiu...

    Surse iraniene: Teheranul va permite trecerea liberă prin Hormuz doar 60 de zile

    O parte din acordul dintre Washington și Teheran prevede...

    Scandalul legii salarizării in Sănătate: 61% din angajați vor pleca din sistemul public

    Federaţia Solidaritatea Sanitară transmite, luni, că proiectul Legii salarizării...

    Curaçao, bijuteria Caraibelor: Prostituție, corali și fotbal

    Națiunea insulară de 444 de kilometri pătrați și 165...

    Articole relationate

    Categorii populare