spot_img
miercuri, 25 februarie, 2026
8.2 C
București

George Simion pentru Financial Times: Ca preşedinte pot schimba membrii Curţii Constituţionale, membrii serviciilor secrete, astfel încât să pot asigura alegeri corecte şi pot fi un mediator pentru a găsi majoritatea în parlament. Acesta este modul în care ne putem gândi să-l avem ca prim-ministru pe Călin Georgescu

George Simion, un populist de dreapta pro-Trump, a declarat duminică pentru Financial Times (FT) că, dacă va fi ales preşedinte, va încerca să îl readucă pe Călin Georgescu într-o poziţie de conducere, pentru a reflecta popularitatea sa.

Liderul extremei drepte, George Simion, a câştigat primul tur al alegerilor prezidenţiale din România.

Sprijinul popular pentru Simion, liderul partidului naţionalist AUR, a cărui campanie a fost susţinută de Georgescu, este un nou semn al dezamăgirii profunde a alegătorilor români faţă de elitele politice principale, care au împărţit puterea de la sfârşitul comunismului, comentează FT.

Simion, un populist de dreapta pro-Trump, a declarat duminică pentru FT că, dacă va fi ales preşedinte, va încerca să îl readucă pe Georgescu într-o poziţie de conducere, pentru a reflecta popularitatea sa. „Într-o democraţie, laşi poporul să decidă”, a spus Simion. „Deci, ca preşedinte, pot schimba membrii Curţii Constituţionale, membrii serviciilor secrete, astfel încât să pot asigura alegeri corecte şi pot fi un mediator pentru a găsi majoritatea în parlament. Acesta este modul în care ne putem gândi să-l avem ca prim-ministru” (pe Georgescu – n.r.), a declarat Simion pentru FT.

Este de aşteptat ca rivalul lui Simion din turul al doilea să încerce să formeze o alianţă a tuturor forţelor principale pentru a-l învinge pe Simion, dar s-ar putea să aibă dificultăţi în acest sens.

„Nu sunt prea îngrijorat de o astfel de alianţă”, a declarat Simion. „Aceasta este doar o fumigenă, o diversiune, nu sunt extremistul, huliganul, izolaţionistul care mă prezintă ei a fi”, a dat asigurări Simion.

Georgescu a obţinut peste 40 % din voturi înainte de a i se interzice să candideze din nou în martie. Într-o demonstraţie de unitate, cei doi bărbaţi au votat împreună într-o suburbie a Bucureştiului, unde unii susţinători au scandat sloganuri pro-Georgescu, notează FT.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Departamentul de Stat către Kiev: Nu mai atacați Novorosiisk

    Departamentul de Stat al SUA i-a cerut guvernului ucrainean...

    Turismul, scădere de 13,9% in 2025

    Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piață prestate...

    Șeful liberal al CJ Ilfov, atac la consilierul lui Bolo: INACCEPTABIL

    Vreau să îl întreb public pe premierul României dacă...

    Bolo anunță creșterea vârstei de pensionare pentru toți românii

    Premierul Ilie Bolojan a afirmat, marţi seară, că principala...

    CEO-ul JP Morgan: Gândaci de bucătărie fac lucruri stupide

    Jamie Dimon, CEO al JPMorgan, cea mai mare bancă...

    Articole relationate

    Categorii populare