Politolog rus, 10 concluzii după discuția Trump-Putin

Politologul rus Serghei Markov a tras primele concluzii în privința rezultatelor convorbirii telefonice Putin-Trump pe care le-a prezentat pe canalul său de pe rețeaua Telegram:

”Analiza succintă ale rezultatului negocierilor.

  1. Putin și Trump sunt pe aceeași lungime de undă.
  2. Principalul subiect în care există progrese este îmbunătățirea relațiilor bilaterale. Pe lângă activitatea normală a ambasadelor, mă aștept ca unele sancțiuni să fie ridicate în curând. Împotriva băncilor în primul rând.
  3. Un pas uriaș înainte pentru pacea din Ucraina: nu vor exista lovituri în profunzimea teritoriilor celor două țări asupra obiectivelor energetice și infrastructurii.
  4. Cu acest lucru trebuie să fie de acord și Zelenski.
  5. Va fi pregătit un armistițiu maritim în Marea Neagră. Dar acest lucru trebuie încă să fie negociat.
  6. În ceea ce privește armistițiul general, pozițiile au rămas aceleași: Rusia Pentru, Dar – cerințele sunt aceleași: embargo asupra livrărilor de arme și informațiilor către Ucraina (se are în vedere țintirea rachetelor și UAV-urilor ucrainene cu ajutorul sateliților armatelor SUA și Marii Britanii și Europei) și oprirea mobilizării. SUA se vor gândi ce să facă cu aceste cereri.
  7. Poate fi așteptată și reluarea vizelor. Tema hocheiului vorbește despre acest lucru.
  8. Armistițiul energetic și de infrastructură este un termen nou. Este favorabil Ucrainei, deoarece Rusia lovește mult mai puternic în spatele ei.
  9. Acum, tot ceea ce a fost folosit pentru lovituri în profunzime va fi folosit pe front. Prin urmare, luptele pe front se vor intensifica. Este posibil să se consolideze ofensiva armatei ruse.
  10. Europa este lăsată deoparte. Aceasta este o răzbunare asupra Europei din partea lui Putin și Trump, deoarece liderii europeni îi urăsc”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump, Canada și Regele

    Statele Unite nu vor invada Canada și nu vor...

    Trump: Pot distruge podurile și centralele electrice din Iran în 4 ore

    Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele...

    Românii din regiunea Odesa: Zelenski ne-a mințit cu școlile in limba română

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa susține că...

    Trump: Nu mă interesează dacă fac crime de război in Iran

    Președintele american Donald Trump a afirmat luni că nu...

    Războiul din Iran lasă Ucraina fără muniție pentru apărarea aeriană

    Prelungirea războiului dus de SUA și Israel împotriva Iranului...

    Coreea de Nord se distanțează de Iran pentru a juca cu americanii

    Coreea de Nord se distanțează de Iran, cu care...

    Articole relationate

    Categorii populare