Oficialii ruși le-au spus omologilor americani că nu doresc ca trimisul SUA pentru Rusia și Ucraina, Keith Kellogg, să participe la negocierile cheie pentru Ucraina

Oficialii ruși le-au spus omologilor americani că nu doresc ca trimisul SUA pentru Rusia și Ucraina, Keith Kellogg, să participe la negocierile cheie pentru a pune capăt războiului din Ucraina, a declarat un oficial american și o altă sursă familiară cu situația, relatează Reuters.

Kellogg a lipsit de la mai multe întâlniri la nivel înalt din ultimele săptămâni, inclusiv de la discuțiile din Arabia Saudită din februarie și martie, care au inclus consilierul american pentru securitate națională Mike Walz și secretarul de stat Marco Rubio, precum și o delegație ucraineană.

Nu este clar dacă absența lui Kellogg este direct legată de solicitarea Rusiei și nici când a fost făcută această solicitare.

Moscova consideră poziția lui Kellogg ca fiind prea „pro-ucraineană”, a declarat un oficial rus informat pentru NBC News. „Kellogg este un fost general american care este prea aproape de Ucraina. „Nu este omul nostru, nici calibrul pe care îl căutăm”, a spus el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo vrea ca Pilonul 2 de pensii să joace la ruleta investițiilor în armament

    Blocul Național Sindical (BNS) cere retragerea imediată a unui...

    S-A RĂZGÂNDIT DIN NOU: Trump nu mai pune taxe de 20% pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Președintele SUA, Donald Trump, a abandonat inițiativa sa de...

    Cu cine a vrut Moscova să îl schimbe pe Assad

    Autoritățile ruse au discutat posibilitatea transferării puterii în Siria...

    UE nu a putut impune noi sancțiuni împotriva Rusiei din cauza gazelor și Raiffeisen

    Principalele probleme controversate dintre țările europene care nu au...

    Rușii l-au demisionat pe șeful concernului de apărare al Ucrainei

    Directorul general al concernului de apărare de stat ucrainean...

    Marii armatori refuză să plătească taxe lui Trump pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Marile companii de transport maritim au criticat propunerea președintelui...

    Firma de casă a lui Boc a eșuat in Oradea lui Bolo

    Constructorul de casă al liberalilor clujeni, Nord Conforest, aparținând...

    Scandalul plăcuțelor bilingve din Sfântu Gheorghe

    Primăria Sfântu Gheorghe a început schimbarea plăcuțelor bilingve cu...

    Articole relationate

    Categorii populare