Șefa Băncii Europene atrage atenția asupra confiscării activelor rusești înghețate: Nu e bază legală și ar afecta investițiile in euro

Președintele Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat joi că se așteaptă ca orice decizie a țărilor occidentale privind activele rusești înghețate va ține cont de legislația internațională, transmite Reuters.

Liderii europeni vor să folosească active rusești de 300-350 miliarde de dolari – majoritatea bonduri obligațiuni guvernamentale europene, britanice și americane – pentru a ajuta la reconstrucția Ucrainei, dar încă nu au convenit cum să evite obstacolele de ordin juridic sau să stabilească un precedent internațional problematic.

De mult timp BCE și-a exprimat temerile privind modul în care o astfel de decizie ar afecta în viitor disponibilitatea investitorilor de a deține active în euro.

‘Nu este de competența BCE să dezbată, dar cu certitudine aș invoca faptul că baza legală internațională de la care este luată orice decizie va conta în măsura în care alți investitori sunt îngrijorați’, a afirmat Lagarde.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucrainienii au cheltuit aproape toți banii din fondul de rezervă

    Autoritățile ucrainene au cheltuit aproape în întregime bani din...

    O româncă din Herța, mesaj disperat către Nicușor

    Zorile Bucovinei din Cernăuți a publicat apelul disperat al...

    Strâmtoarea Hormuz: Cine a câștigat din armistițiu

    Iranul ar putea deschide Strâmtoarea Hormuz în mod limitat...

    Trump face un armistițiu de 2 săptămâni cu Iranul

    Statele Unite au convenit asupra unui armistițiu bilateral de...

    Articole relationate

    Categorii populare